Разлика помеѓу преработките на „Фудбалско игралиште“

нема опис на уредувањето
'' 'Фудбал''' ({{Jez-eng | фудбал}} зборови ({{Jez-eng | нога}}) - нога и ({{Jez-eng | топката}}) - топка) или '' 'фудбалот''' Колективниот е спорт
игра помеѓу два тима, составен од единаесет играчи. Фудбалот е моментално најпопуларна [[спорт]] во светот. Играта се игра во повеќе од 200 земји. Може да се игра од страна на луѓе од сите возрасти и двата пола. Често зборуваме за фудбалот како "најважните средно нешто во светот." Играта е [[топката | фудбалска топка]] на правоаголни поле со трева или вештачка трева. [[С]] овие се наоѓаат спроти друг на терен до крајот на јажето. Целта на играта е да потоне на топката во цел со било кој дел од телото освен својата рака. Само [[голман во фудбал | голман]] да во ограничен простор, т.н.'', средината'', игра на рака. Победник е оној тим кој играл на крајот на играта резултати повеќе цели (целите).
 
 
Модерен фудбал е игра развиена во [[Англија | Англија]] по создавањето на првата фудбалска асоцијација [[1863 |. Во 1863 година]] години. Првиот правила кои датираат од истата година, со мали промени се одржи на овој ден. Повеќето фудбалски телото [[ФИФА]] ('' Федерацијата Internationale де фудбалска асоцијација''). ФИФА организиран [[ФИФА Светско Првенство | Светското првенство]], најпрестижниот спортски настан во целина.
[[Слика: Фудбал goalkeeper.jpg | thumb | 250px | thumb | Голманот нурна во обид да се запре топката од влегувањето на целта].]
Фудбал се игра од страна на [[регулатива]] е наречен [[правила фудбалски натпревар]]. Сите играчи, 22 играчи се прави се што е во согласност со правилата на играта да се задржи топката во посед и неговиот тим да се имплементира во целта. [[Тим | Тим]] постигнувајќи најмногу голови на крајот на натпреварот е победник, ако двете екипи имаат ист број на голови, и ниеден тим нема резултат, играта е нерешено ([[нерешено]]).
 
[[Kатегорија: Фудбал]]
6

уредувања