ISO 639-3: Разлика помеѓу преработките

Додадени 27 бајти ,  пред 9 години
с
Бот: Поправа пренасочувања
с (Bot: Migrating 29 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q845956 (translate me))
с (Бот: Поправа пренасочувања)
'''ISO 639-3:2007''', „''Кодови за претставување на имињата на јазиците {{--}} Дел 3: Алфа-3 код за сеопфатно претставување на јазиците''“, е меѓународен стандард за [[јазиченiSO код639|јазични кодови]] во рамките на серијата [[ISO 639]]. Во стандардот се пропишани трибуквени кратенки за претставување на јазиците. Овој стандард е проширување на [[ISO 639-2]] алфа-3 кодовите изработен со цел да се опфатат сите [[природен јазик|природни]] [[јазик|јазици]]. Стандардот е објавен на [[5 февруари]] [[2007]].<ref name="ISO status">[http://www.iso.org/iso/en/CatalogueDetailPage.CatalogueDetail?CSNUMBER=39534&ICS1=1&ICS2=140&ICS3=20 ISO 639-3 статус и извадок (iso.org)] {{en}}</ref>
 
Наменет е за широка примена, особено кај компјутерските системи што бараат поддршка за голем број јазици. Стандардот ги наведува сите јазици за кои постојат податоци, вклучувајќи ги живите и мртвите, древните и вештачките, поглавните и споредните, пишаните и непишаните.<ref name="ISO status" /> Меѓутоа тука не се опфатени [[реконструиран јазик|реконструираните јазици]] како [[праиндоевропски јазик|праиндоевропскиот]].<ref>[http://www.sil.org/iso639-3/types.asp#A Типови на поединечни јазици - Древни јазици (sil.org)] {{en}}</ref>
Конечната верзија на стандардот содржи 7589 записи (јазици)<ref>[http://www.sil.org/iso639-3/download.asp ISO 639-3 Коден збир] {{en}}</ref>. Јазиците се попишани во согласност со разни извори како: поединечни јазици заведени во 639-2, современи јазици од XV издание на [[Ethnologue]], историски вариетети, древни јазици и [[вештачки јазик|вештачки јазици]] од [[Ентони Аристар]] од [[LINGUIST List]], како и јазици препорачани од јавноста.
 
Преоѓањето од ISO 639-1 се врши со [[Список на ISO 639-1 кодови|Листа на ISO 639-1 кодови]].
 
== Макројазици ==