Разлика помеѓу преработките на „Евроспорт“

Додаден 41 бајт ,  пред 7 години
с
Бот: Поправа пренасочувања
с
с (Бот: Поправа пренасочувања)
{{внимание}}
[[Податотека:Eurosport Logo.svg|мини|десно|200п|Логото на Eurosport]]
'''Eurosport''' ([[македонски јазик|мак.]] „Евроспорт“) е паневропска [[телевизија]] управувана од француска телевизиска мрежа ТФ1. Мрежата на каналите е достапна во 59 земји, на 20 различни јазици, обезбедувајќи гледачи кои следат преноси ос европски и интернационални спортски настани. Eurosport за прв пат почна да емитува сигнал на европските сателити на 5 февруари 1989 година.
 
== Спортски настани ==
== Историја ==
 
[[Џејмс Ричардсон]] претходно беше водител на фудбалската [[Серија А]] на каналот од [[2002]] година до [[2005]] година и [[2004]] година [[УЕФА Лига на Шампионишампиони|УЕФА Лига на Шампиони]] со гости во студиото вклучувајќи го Алан Карбишли, Диџеј Спуни, поранешните играчи на [[ФК Челси]], Пол Елиот, Ед де Гај, Реј Вилкинс, Роберто ди Матео и поранешниот голман на Челси, Карло Кудичини, кој сега е член на Тотенхем Хотспур, поранешниот репрезентативец Лутер Блисет и европските спортски новинари Габриеле Маркоти и Кцавиер Ривоите.
Вил Вандерс е познат по разиграните најави за кикбокс и ги поздравува гледачите на јапонски, корејски, кинески и тајландски за воведот на емисијата за боречки вештини во понеделниците навечер наречена Фајт Клуб.
British Eurosport ги покрива натпреварите во снукер во текот на целата сезона, вклучувајќи и настани што не се покриени од страна на Би-Би-Си (BBC) Телевизија, како и Мастерсот во Шангај и Чајна Опен.