Cogito ergo sum: Разлика помеѓу преработките

Додадени 28 бајти ,  пред 9 години
с
Бот: Поправа пренасочувања
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Bot: Migrating 38 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q192325 (translate me))
с (Бот: Поправа пренасочувања)
'''Cogito, ergo sum''' (со значење: „Мислам, значи постојам“) е [[философијафилозофија|филозофска]] изјава на [[латински јазик|латински]] користена од [[Рене Декарт]]. Денес се смета за основа на [[западна философија|западната философија]]. Едноставното значење на оваа фраза е дека ако некој се исчудува дали постои или не, тогаш тоа е доказ дека постои, бидејќи постои „јас“ кој размислува.<ref>{{цитирана книга | last = Baird | first = Forrest E. | authorlink = | coauthors = Walter Kaufmann | title = From Plato to Derrida | publisher = Pearson Prentice Hall | year = 2008 | location = Upper Saddle River, New Jersey | pages = | url = | doi = | id = | isbn = 0-13-158591-6 }}</ref>
 
== Наводи ==