Разлика помеѓу преработките на „ЦЕРН“

Додадени 134 бајти ,  пред 8 години
с
Бот: Поправа пренасочувања
с (Bot: Migrating 74 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q42944 (translate me))
с (Бот: Поправа пренасочувања)
}}
 
'''Европската организација за нуклеарно истражување''' ({{lang-en|European Organization for Nuclear Research}}, {{lang-fr|Organisation européenne pour la recherche nucléaire}}) позната као '''ЦЕРН''' (''CERN'', името доаѓа од првобитниот назив ''Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire'') е најголем центар за истражување на [[елементарна честичка|елементарни честички]]. Се наоѓа во околината на [[Женева]], [[Швајцарија]].
 
Моментално најкрупниот и најзначајниот проект на организацијата е направата [[Голем хадронски судирач]] со која се трага по тајните на создавањето на материјата во универзумот, особено по фундаменталната честичка наречена „[[Хигсов бозон]]“.
{| class="wikitable sortable"
|- class="hintergrundfarbe5"
! земја членка !! class="unsortable" | учество !! мил. [[Швајцарски франк|CHF]]
|-
| {{GER}}
* {{BGR}} прилкучена во [[1999 во науката|1999]] (20 членки)
 
Моментално членуваат 20 земји, од кои 18 се членки на [[Европска Унија|ЕУ]].
 
Осум додатни меѓународни организации имаат набљудувачки статус:
* {{country flagicon2|alias=Europe|flag alias=Flag of Europe.svg}} [[Европска комисија|Европска Комисија]]
* {{IND}}
* {{ISR}}