Разлика помеѓу преработките на „Црква „Св. Софија“ (Солун)“

Нема измена во големината ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 10 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q1568660 (translate me))
с
Според некои извори, уште во [[3 век]] на местото на денешната црква постоела друга градба, која би требало да била црква. Во [[8 век]] црквата била изградена, врз основа на [[Света Софија (Истанбул)|црквата Света Софија]] во денешен [[Истанбул]]. Во [[1205]] година, во времето на [[Четврта крстоносна војна|Четвртата крстоносна војна]] и заземањето на градот, црквата била претворена во [[катедрала]] и како таква се задржала до [[1246]] година кога повторно била воспоставена византиска власт. По зазимањето на [[Солун]] од страна на османлискиот султан [[Мурат II]] на [[29 март]] [[1430]] година, црквата била претворена во [[џамија]]<ref name="UN">UNESCO, Advisory Body Evaluation, World Heritage List [http://whc.unesco.org/archive/advisory_body_evaluation/456.pdf No. 456]</ref>.
 
Оваа црква, заедно со денешните џамии [[Џамија ГулЃул|Ѓул]] и [[Џамија Календерхане|Календерхане]] во [[Истанбул]] (тогаш цркви), претставуваат еден од најголемите архитектонски примери од тој тип, како типични претставници на [[византиска архитектура|византиската архитектра]] од средниот век. <ref>Krautheimer,317</ref>.
 
Голем дел од внатрешноста на црквата бил реконструиран по големиот пожар во Солун од [[1917]] година. Куполата била обновена во [[1980]] година.