Разлика помеѓу преработките на „Карл Линеј“

Додадени 92 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с
| footnotes = <br />[[Податотека:Linne CoA.jpg|центар|240п]]<center>[[Грб]]от на Карл Лине</center>
}}
'''Карл фон Лине''' ([[лат.]] ''Carl Linnaeus'', [[швед.]] ''Carl von Linné'', [[23 мај]] [[1707]] – [[10 јануари]] [[1778]]) бил [[Шведска|шведски]] научник[[природонаучник]], [[ботаничар]], [[зоолог]] и [[лекар]]. Основач е на [[систематика]]та, [[Биологија|биолошка]] дисциплина. Сите [[растенија]] и [[животни]] ги сместил во категории по сличности, и тоа:
 
:[[Тип (биологија)|Тип]] (за растенијата, некогаш се користи и [[Оддел (биологија)|оддел]])
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Лине, Карл}}
[[Категорија:Шведски научнициприродонаучници]]
[[Категорија:Шведски ботаничари]]
[[Категорија:Шведски зоолози]]