Систематика: Разлика помеѓу преработките

Додадени 146 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 42 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q105769 (translate me))
Нема опис на уредувањето
[[Податотека:Systema Naturae cover.jpg|Линеоватамини|десно|Линеевото книгасистематско задело систематика„[[Систем ,,Systemaна naturae"|thumb|220pxприродата]]“]]
'''Систематиката''' е [[Биологија|биолошка]] [[наука]] чијшто предмет на проучување е разнообразието и класификацијата на [[Организам|организмите]] ([[Археа|археи]], [[Бактерија|бактерии]], [[Протиста|протисти]], [[габи]], [[растенија]] и [[животни]]). Целта на систематиката е ''детерминација на [[филогенија]]та''. [[Систематичари]]те наидуваат на големи тешкотии при нивната работа, поради обемноста на [[Жив свет|живиот свет]]. Секоја година се опишуваат нови видови, посебно од недоволно [[Истражување|истражените]] подрачја на [[Земја]]та, како тропските. Денес се претпоставува дека на Земјата живеат вкупно околу 40 милиони видови на организми.
 
== Систематски начини на проучување ==
 
1. '''''[[Таксономија]]'''''- Нејзин предмет на проучување се идентификацијата и именувањето на организмите. Уште [[Антика|античкиот]] грчки [[философ]] [[Аристотел]] ја започнал дискусијатарасправата за таксономијата. За време на [[1700]]- тите, [[Шведска|шведскиот]] [[Ботаника|ботаничар]] [[Карл Лине]] во делото „[[Систем на природата]]“ (''Systema Naturae'') ги класифицирал сите тогаш познати организми во две големи групи: царството на [[растенија]] и царството на [[животни]]. [[Роберт Витакер]] во [[1969]] предложил пет царства: растенија, животни, габи, протисти и монери. Подоцна биле дадени други предлози со дури уште повеќе царства. Најновите истражувања сугерираат на три големи царства: [[архебактерии]], [[бактерии]] и [[еукариоти]], меѓутоа денес најчесто се среќаваме со Витакеровата поделба на живиот свет, и со ''хиерархиската класификација и именување на организмите'', кои ги развил Карл Лине:
 
 
 
* [[Жив свет|Царство]] Animalia (животни)
** [[Тип]] Chordata ([[Хордови животни]])
*** [[Класа]] Mammalia ([[Цицач|Цицачи]])
**** [[Ред]] [[Примати]]
 
 
Како што се оди надолу во хиерархиската класификација, толку поспецифични податоци добиваме и обратно, колку одиме нагоре толку понеспецифични податоци добиваме. Од горната хиерархиска класификација се забележува дека највисока систематска категорија претставува ''тип'', а најмала е ''вид''. Секоја категорија се нарекува [[таксон]]. Систематското име на организмот се чита според [[биномна номенклатура]] (која исто така ја развилосмислил Лине), т.е. името на родот (кое се пишува со голема буква) и името на видот (кое се пишува со мала буква), соодветно.
----
2. '''''Филогенетско дрво'''''- Претставува погоден начин за претставување на [[Еволуција|еволуционата]] [[теорија]].
 
[[Категорија:Систематика]]
[[Категорија:Системска биологија]]