Разлика помеѓу преработките на „Фазани“

Додадени 18 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Автоматска таксокутија
| fossil_range = [[олигоцен]]-денес, {{fossilrangeфосилен опсег|30|0}}
| image = Common Pheasant Phasianus Colchicus flipped.jpg
| image_caption = [[Обичен фазан]]<br>(''Phasianus colchicus'')
}}
 
'''Фазаните''' ({{науч|Phasianidae}}) се [[фамилија (биологија)|фамилија]] на [[птици]] каде спаѓаат [[фазан]]ите, [[еребица|еребиците]], [[бисерка|бисерките]], [[кокошка|кокошките]], [[потполошка|потполошките]] и [[паун]]ите. Поради нејзината големина, фамилијата напати се раздвојува на две потфамилии: фазани (''Phasianinae''), и еребици (''Perdicinae''). Некои стручњаци во фамилијата вклучуваат и птици од други фамилии. Така, [[Американски сојуз на орнитолози|Американскиот сојуз на орнитолози]] ги вбројува [[тетреби]]те (''Tetraonidae''), [[бисерки]]те (''Numididae'') и [[мисирка|мисиркимисирките]] (''Meleagrididae'') како потфамилии на фазаните.
 
==Систематика и еволуција==