Жан Батист Ламарк: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:Jean-baptiste_lamarck2.jpg|мини|десно|Портрет на Ламарк]]
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Жан Батист Ламарк''' ({{роден наlang-фр|Jean-Baptiste de Lamarck}}; [[1| август|]] [[1744}}]] - {{починал на|[[18| декември|]] [[1829}}]]), француски [[природонаучник]] и [[философ]], основач на учењето за развитокот на живите суштества.
 
Според Жан Батист Ламарк, живите суштества ја менуваат структурата и некои органи, зависно од животните потреби, а потребите се менуваат со промена на околината.
 
== Поврзано ==
== Види исто така ==
* [[ЕволуцијаЛамаркизам]]
* [[Дарвинизам]]
 
{{Никулец за биографија}}
 
{{Франција-био-никулец}}
[[Категорија:Француски философи]]
[[Научник-никулец]]
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Ламарк, Жан Батист}}
[[Категорија:Француски природонаучници]]
[[Категорија:Француски зоолози]]
[[Категорија:Француски философи]]
[[Категорија:Членови на Француската академија на науките]]
[[Категорија:Родени во 1744 година]]
[[Категорија:Починати во 1839 година]]
 
[[ar:جان-باتيست لامارك]]