Жан Батист Ламарк: Разлика помеѓу преработките

Одземени 2 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (+interwiki)
сНема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Жан Батист Ламарк''' ({{роден на|1|август|1744}} - {{починал на|18|декември|1829}}), француски [[природнонаучникприродонаучник]] и [[философ]], основач на учењето за развитокот на живите суштества.
 
Според Жан Батист Ламарк, живите суштества ја менуваат структурата и некои органи, зависно од животните потреби, а потребите се менуваат со промена на околината.