Разлика помеѓу преработките на „Европска страчка“

Додадени 53 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Taxobox
| name = Европска Страчкастрачка
| status = LC
| status_system = iucn3.1
| familia = [[Врани]]
| genus = ''[[Страчки]]''
| species = '''''P.Европска pica''страчка'''
| binomial = ''Pica pica''
| binomial_authority = [[Карл Лине|ЛинеLinnaeus]], (1758)
}}
 
'''Европската страчка''' ({{науч|Pica pica}}) е вид [[птица]] со долга, сјајна зеленкаста опашка и сјајни силни [[крила]].
 
== Карактеристики ==