Разлика помеѓу преработките на „Галеби“

Додаден 61 бајт ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
}}
 
'''Галебите''' ({{науч|Laridae}}) се [[фамилија (биологија)|фамилија]] [[брег|крајбрежни]] [[птици]] (морски, езерски, речни), средни до големи, со бело или сиво перје, често со црни дамки на главата или крилјата.
==Опис==
Зависно од видот, големината на галебите се движи од најмалиот кој тежи 120 g и е долг 29 cm, до најголемиот кој е тежок 1,75 kg и долг 76 cm. На поголемите видови потребни им се 4 години сосема да созреат и да имаат перје на возрасни, а на помалите за тоа им треба 2 години. На нозете имаат три прста нанапред поврзани со пливачка кожичка (ципа) и еден прст, речиси сосема закржлавен, свртен наназад. Клунот им е релативно долг и тенок, малку свиен надолу. Бојата на клунот често е жолта со црвена точка кај белоглавите поголеми галеби, и црвен, темно црвен или црн кај помалите галеби.<ref name = "HBW">{{Cite book | first = Alan | last = Burger | first2 = Michael | last2 = Gochfeld |editor-first = Josep | editor-last = del Hoyo | editor2-first = Andrew | editor2-last = Elliott | editor3-last = Sargatal | editor3-first = Jordi | contribution = Family Laridae (Gulls) | title = [[Handbook of the Birds of the World]]. Volume 3, Hoatzin to Auks | year = 1996 | pages = 572–599 | place = Barcelona | publisher = Lynx Edicions | isbn = 84-87334-20-2}}</ref>