Разлика помеѓу преработките на „Пупунец“

Одземени 8 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
| genus = '''Пупунец'''
| genus_authority = [[Карл Лине|Linnaeus]], 1758
| species = '''''Пупунец'''''
| binomial = ''Upupa epops''
| binomial_authority = Linnaeus, 1758
}}
 
'''Пупунецот''' ({{науч|''Upupa epops''}}) е шарена [[птица]] што се сеќава ширум [[Африка]] и [[Евроазија]], позната по својата карактеристична „круна“ од перја. Тоа е единствениот постоечки вид од семејството '''пупунци''' (''Upupidae''). Една вид пупунец од Света Елена е изумрен, а подвидот од Мадагаскар е издигнат во вид. Латинското име, англиското име, како и македонското на оваа птица претставува ономатопејска форма која го имитипа крикот на птиците. Пупунецот го има и во [[Македонија]].
 
==Опис==