Разлика помеѓу преработките на „Паун“

Одземени 183 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
 
Разните бои соодветствуваат на различни должински степени на периодните структури. за кафени перја, потребна е мешавина од црвено и сино: една боја се создава со периодна структира, а друга со врвот на [[Фабри-Перов интерферометар|Фабри-Перова интерференција]] од одсјаите на најнадворешните и највнатрешните граници на периодната структура.
 
Such interference-based ''structural color'' is especially important in producing the peacock's iridescent hues (which shimmer and change with viewing angle), since interference effects depend upon the angle of light, unlike chemical pigments.
 
== Поведение ==
 
== Живеалиште ==
Азијатските пауни спаѓаат во ниша слична на [[Geococcyxземна кукавица|roadrunnersземните кукавици]], [[секретар (птица-секретарка)|секретарите]], и [[сиремакаријама]]та. Сите овие птици ловат мали животни како [[членконоги]] на земјата и високата трева и [[крап]]чиња во потоци.
 
Заради човековото вмешување во нивните природни територии, пауните и луѓето доаѓаат во сѐ поголем контакт. Заради нивната природна убавина некои не сакаат да ги прогласат за штетници, но нивното присуство може да предизвикува вознемирувања.