Разлика помеѓу преработките на „Паун“

Додадени 22 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
| ordo = [[Кокошковидни]]
| familia = [[Фазани]]
| genus = '''[[Пауни]]'''<br /><small>[[Карл Линеј|Linnaeus]], 1758</small>
| subdivision_ranks = Видови
| subdivision =
''[[јавански паун]]''<br />
}}
'''Паун''' ({{науч|Pavo}}) се два [[вид (биологија)|вид]] на [[птица|птици]] од [[род (биологија)|родот]] [[Пауни]]„паун“ (или '''пауни''') од [[фамилија (биологија)|фамилијата]] [[фазани]]. [[Африкански паун|Африканскиот паун]] е сместен во свој род, (''Afropavo''), но оваа статија не се однесува на него. Пауните се најпознати по својата екстравагантна [[опашка]] која ја отвораат како дел од [[додворување]]то. Женскиот паун е кафен или сивокафен.
 
Двата вида се:
* [[Индиски паун|Индискииндиски (обичен) паун]] (''Pavo cristatus'')
* [[Јавански паун|Јаванскијавански (зелен) паун]] (''Pavo muticus'')
 
'''Индискиот паун''' води потекло од [[Индиски потконтинент|Индискиот потконтинент]]. Ова е национална птица на Индија.