Разлика помеѓу преработките на „Паун“

Одземени 6 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 15 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q201251 (translate me))
с
| image_caption = Индиски паун
| regnum = [[Животни]]
| phylum = [['Рбетници’Рбетници]]
| classis = [[Птици]]
| ordo = [[Кокошковидни]]
| familia = [[Фазани]]
| genus = '''''[[Пауни]]'''''<br /><small>[[Карл Линеј|ЛинејLinnaeus]], 1758</small>
| subdivision_ranks = Видови
| subdivision =
''[[Индискииндиски паун]]''<br />
''[[Јаванскијавански паун]]''<br />
}}
'''Паун''' ([[лат.]] ''{{науч|Pavo''}}) се два [[вид (биологија)|вид]] на [[птица|птици]] од [[род (биологија)|родот]] [[Пауни]] од [[фамилија (биологија)|фамилијата]] [[Фазанифазани]]. [[Африкански паун|Африканскиот паун]] е сместен во свој род, (лат. ''Afropavo''), но оваа статија не госе третираоднесува на него. Пауните се најпознати по својата екстравагантна [[опашка]] која ја отвораат како дел од [[додворување]]то. Женскиот паун е кафен или сивокафен.
 
Двата вида се:
* [[Индиски паун|Индиски (обичен) паун]], (''Pavo cristatus'')
* [[Јавански паун|Јавански (зелен) паун]], (''Pavo muticus'')
 
'''Индискиот паун''' води потекло од [[Индиски потконтинент|Индискиот потконтинент]]. Ова е национална птица на Индија.