Разлика помеѓу преработките на „’Рбетници“

Додадени 34 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q25241 (translate me))
с
| subdivision_ranks = Упростено групирање<br />(повеќе во текстот)
| subdivision =
*[[Рибириби]]
*[[четириножни]]
*[[Четириножни]]
}}
'''‘Рбетниците''' ([[науч.]] '''Vertebrata''', понекогаш и '''Craniata''') се поттип на [[Хордати|хордови]] [[животни]] на чиј антериорен крај се развил [[череп]] (што ги разликува од останатите поттипови на хордати). За разлика од другите хордати, ‘рбетниците активно ја набавуваат [[храна]]та. Овој активен начин на [[исхрана]] е овозможен, пред се, со силниот развиток на осковиот [[скелет]], сложените [[Сетилен орган|сетилни органи]] и диференцираниот [[черепен мозок]].
* Грбни (спинални) коренски ганглии. Тоа се [[Ганглија|ганглии]] во кои се собрани [[неврон]]ите од [[Аферентен нервен пат|аферентните]] [[Мозочен нерв|мозочни нерви]].
<br />
[[Податотека:Naturkundemuseum Berlin - Dinosaurierhalle.jpg|800px|thumb|centre|Фосилизиран скелет на ''[[Diplodocusдиплодокус]]'', на кој се забележува еден екстремен пример на ‘рбетен столб кој е обединувачки за сите ‘рбетни животни. Експонатот е изложен во [[MuseumПриродонаучен für Naturkunde]]музеј (''ПриродонаученБерлин)|Природонаучниот музеј'')]] во [[Берлин]].]]
 
== Поделба ==