Разлика помеѓу преработките на „Матирен Жак Брисон“

Додадени 148 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Brisson Mathurin Jacques 1723-1806.png|мини|десно|Портрет на Матирен Жак Брисон]]
[[Податотека:Brisson Ornithologie 1760.png|мини|десно|Насловна страна на „Орнитологија“ (1760)]]
'''Матирен Жак Брисон''' {{lang-fr|Mathurin Jacques Brisson}}; [[30 април]] [[1723]] – [[23 јуни]] [[1806]]) бил [[Франција|француски]] [[зоолог]] и [[природонаучник]].