Разлика помеѓу преработките на „Баскервилски пес“

с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 39 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q45192 (translate me))
с
{{Infobox Book | <!-- See [[Wikipedia:WikiProject Novels]] or [[Wikipedia:WikiProject Books]] -->
| name = Баскервилски пес
| title_orig = The Hound of the Baskervilles
}}
 
'''Баскервилски пес''' ([[англиски]]: ''The Hound of the Baskervilles'') е криминалистички [[роман]] од [[Сер [[Артур Конан Дојл]], издаван во списанието ''Стренд'' во [[1901]] и [[1902]]. Случките се одвиваат во [[Дартмур]] во [[1889]]. Во делото Шерлок Холмс и Др. Вотсон ја истражуваат клетвата поврзана со Баскервилското куче.
 
== Инспирација ==
253

уредувања