Разлика помеѓу преработките на „Инквизиција“

Одземени 2 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 69 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q43173 (translate me))
с
Тие како христијани биле познати под името мориски. Во [[1609]] година околу 600.000 мориски биле протерани од [[Шпанија]], додека јудејската ерес се сметала дека е уништена кон крајот на [[16 век]]. Освен евреите и муслиманите, биле прогонувани и протестантинте, франко-масоните, астролозите. Била спроведувана строга цензура на книгите, школите, политиката. Кон крајот на [[18 век]] инквизицијата била политички ангажирана во спречување на навлегувањето на либералните идеи од [[Франција]].
 
[[Наполеон БонапартаБонапарт]] ја укинал инквизицијата во [[1808]] година, но повторно истата била обновена во [[1814]] година. Инквизицијата повторно била на удар во [[1820]] година. Конечно, во [[1834]] година, на интервенција на папата, инквизицијата била изгасната. Според некои статистики, последиците од инквизицијата предизвикале запалување на 34.628 лица, протерување на 18.049, а на други начини биле казнети околу 308.214 луѓе.
 
== Види исто така ==