Разлика помеѓу преработките на „Селим III“

Одземени 2 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 43 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q199633 (translate me))
с
Кога станал султан, Селим бил многу посветен на литературата и калиграфијата а голем дел од неговите дела биле ставени во џамиите. Тој зборувал арапски и персиски јазик.
 
Селим сакал да направи голема реформа на неговата империја<ref>The information portal regarding the history, military, culture and arts of the Ottoman Empire, www.theottomans.org</ref>. Народот во негово време се надевале дека младиот султан ќе го вратил победничкиот дух на империјата. Тој развил планови за модернизација на војската, но по двете војни со Австрија и Русија тоа морал да го одложи. По војните кога Селим започнал со напорите за модернизација на јаничарскиот корпус тој си создал силна опозиција. Во негово време биле изградени неколку фабрики за производство на муниција како и училиште за техничка обука на служителите. Исто така во негово време се случила и француската инвазија на Египет на чело со [[Наполеон БонапартаБонапарт]].
 
На меѓународната сцена Селим воспоставил дипломатски односи со Велика Британија, Франција, Прусија и Австрија. Во сојуз со Русија и Велика Британија Османлиите започнале конфликт против Франција во Египет, а во 1802 година започнале востанија на Балканскиот полуостров.