Модра ветрушка: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][проверена преработка]
нова страница
 
Нема опис на уредувањето
Ред 20:
}}
 
'''Модрата ветрушка''' (''Falco vespertinus''), е птица-грабливка. Припаѓа на фамилијата соколовидни птици. Оваа птица се сретнува во источна Европа и Азија, но станува се поретка поради недостаток на живеалишта и ловот. [[Image:Rotfußfalke Falco vespertinus.jpg|thumb|left|Модра ветрушка (машко)]]
[[Image:Falco vespertinus.jpg|thumb|left|Модра ветрушка (женско)]]
[[File:Faucon kobez MHNT.jpg|thumb|''Falco vespertinus'' – Toulouse Museum, France]]
 
61

уредување