Разлика помеѓу преработките на „Сметачка мрежа“

Додадени 13 бајти ,  пред 6 години
с (Bot: Migrating 83 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q1301371 (translate me))
 
Лична локална мрежа (PAN) е компјутерска мрежа која се користи за комуникација меѓу компјутер и различни информационо технолошки уреди кои се во близина на една личност. Некои примери на уреди кои се користат во PAN се персонални компјутери, принтери, факс машини, телефони, PDA, скенери, па дури и конзоли за видео игри. PAN вклучува и жични и безжични уреди. Далечината на PAN се протега до 10 метри.<ref>http://searchmobilecomputing.techtarget.com/sDefinition/0,,sid40_gci546288,00.html</ref> Жичаната PAN обично е изградена со USB и Firewire врски а додека технологиите како што се Bluetooth и инфрацрвени зраци се типични за безжичната PAN.
ххггхг
 
=== Домашна локална мрежа (Home Area Network - HAN) ===
Анонимен корисник