Разлика помеѓу преработките на „Бостон Селтикс“

Додадени 805 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
|див титули = '''21''' ([[1957]], [[1958]], [[1959]], [[1960]], [[1961]], [[1962]], [[1963]], [[1964]], [[1965]], [[1972]], [[1973]], [[1974]], [[1975]], [[1976]], [[1980]], [[1981]], [[1982]], [[1984]], [[1985]], [[1986]], [[1987]], [[1988]], [[1991]], [[1992]], [[2005]], [[2008]], [[2009]], [[2010]], [[2011]], [[2012]])
|пен бро = '''21''' ([[Роберт Париш|00]], [[Валтер А. Браун|1]], [[Ред Оербах|2]], [[Денис Џонсон|3]], [[Бил Расел|6]], [[ЏоЏо Вајт|10]], [[Боб Кази|14]], [[Том Хајнсон|15]], [[Сач Сандерс|16]], [[Џон Хавличек|17]], [[Дејв Ковенс|18]], [[Јим Јоскутоф|LOSCY]], [[Дон Нелсон|19]], [[Бил Шарман|21]], [[Ед Мекали|22]], [[Франк Рамзи|23]], [[Сан Џонс|24]], [[К.Ц. Џонс|25]], , [[Кедрик Максвел|31]], [[Кевин МекХејл|32]], [[Лери Брд|33]], [[Реџи Луис|35]], [[Џони Мост|MIC]])
| веб-страница = celtics
| дрес =
д_наслов =дома|
'''Бостон Селтикс''' ({{lang-en|Boston Celtics}}) е [[кошарка]]рски клуб од [[Бостон]] кој настапува во [[НБА]] лигата, во [[Атлантска дивизија НБА|Атлантската дивизија]]. Домашен терен на Селтикс е „ТД Бенкнорт Центар“ во [[Бостон]], [[Масачусетс]]. Селтикс се најуспешниот тим/организација во [[НБА]] лигата со 17 освоени титули.<ref>[http://www.basketball-reference.com/teams/ Team Index], basketball-reference.com. Проверено на 25 август, 2009.</ref> Второто место го заземаат [[Лос Анџелес Лејкерс]] со 16.
 
Селтикс се основани во [[1949]] и после една сезона во [[Кошаркарска Асоцијација на Америка|Кошаркарска Асоцијација на Америка (БАА)]], настапуваат 59 години во [[НБА]] лигата. Предводени од легендарниот тренер [[Ред Оербах]], првата титула ја освоија во [[1957]]. Од [[1959]] до [[1969]], во тек беше првата династија на Селтикси, и со легендарни играчина чело со [[Бил Расел]], освоија 11 титули во 13-те сезони што [[Бил Расел|Расел]] ги одиграл. Втората династија беше во 80-те, со играчи како [[Лери Брд]], [[Кевин Мекхјел]] и [[Роберт Париш]], освоија титули во [[1981]], [[1984]] и [[1986]], во луто ривалство со [[ЛА Лејкерс|Лејкерси]] предводени од [[Меџик Џонсон]].<ref>[http://www.basketball-reference.com/awards/mvp.html „Most Valuable Player Award Winners“] basketball-reference.com. Проверено на 16 јули, 2009.</ref> Двете династии беа поврзани со млад тим, предводен од [[Дејв Кавенс]], кои освоија титули во [[1974]] и [[1976]]. Во најновата [[НБА]] сезона, Селтикс ја вратија титулата во Бостон после 22 години.
 
Во [[НБА]] сезоната 2007/08, Селтикс ја вратија титулата во [[Бостон]] после 22 години. Тој преоден рок во тимот била доведена „големата тројка“ сочинета од [[Реј Ален]], [[Пол Пирс]] и [[Кевин Гарнет]]. Во почетната петорка играле уште Кендрик Перкинс и [[Рејџон Рондо]], кој подоцна прераснал во најголема ѕвезда на екипата. Во НБА финалето 2008 ги победиле лутите ривали [[ЛА Лејкерс]] со резултат 4-2. Во сезоната 2009/10 овие два тима повторно играле во финалето, но овој пат Лејкерс славеле со 4-3 во последната серијата.
 
== Состав ==