Разлика помеѓу преработките на „Бостон Селтикс“

Додадени 1.760 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
 
Селтикс се основани во [[1949]] и после една сезона во [[Кошаркарска Асоцијација на Америка|Кошаркарска Асоцијација на Америка (БАА)]], настапуваат 59 години во [[НБА]] лигата. Предводени од легендарниот тренер [[Ред Оербах]], првата титула ја освоија во [[1957]]. Од [[1959]] до [[1969]], во тек беше првата династија на Селтикси, и со легендарни играчина чело со [[Бил Расел]], освоија 11 титули во 13-те сезони што [[Бил Расел|Расел]] ги одиграл. Втората династија беше во 80-те, со играчи како [[Лери Брд]], [[Кевин Мекхјел]] и [[Роберт Париш]], освоија титули во [[1981]], [[1984]] и [[1986]], во луто ривалство со [[ЛА Лејкерс|Лејкерси]] предводени од [[Меџик Џонсон]].<ref>[http://www.basketball-reference.com/awards/mvp.html „Most Valuable Player Award Winners“] basketball-reference.com. Проверено на 16 јули, 2009.</ref> Двете династии беа поврзани со млад тим, предводен од [[Дејв Кавенс]], кои освоија титули во [[1974]] и [[1976]]. Во најновата [[НБА]] сезона, Селтикс ја вратија титулата во Бостон после 22 години.
 
== Состав ==
{| border="1" cellpadding="4" cellspacing="0" width="550px" align:text="center"
|-----
! style="background-color:#006B3C; color:white;" align="center"| Име
! style="background-color:#006B3C; color:white;" align="center"| Години
! style="background-color:#006B3C; color:white;" align="center"| Држава
! style="background-color:#006B3C; color:white;" align="center"| Височина
! style="background-color:#006B3C; color:white;" align="center"| Позиција
 
|-----
|Брендон Бас || 28 || {{САД}} || 203 cm || крило
|-----
|Ејвори Бредли || 22 || {{САД}} || 188 cm || плејмејкер
|-----
|Џордан Крафорд || 24 || {{САД}} || 193 cm || бек
|-----
|[[Кевин Гарнет]] || 37 || {{САД}} || 211 cm || крилен центар
|-----
|Џеф Грин || 26 || {{САД}} || 206 cm || крило
|-----
|Кортни Ли || 27 || {{САД}} || 196 cm || бек шутер
|-----
|Фаб Мело || 22 || {{БРА}} || 213 cm || центар
|-----
|[[Пол Пирс]] <small>('''капитен''')</small> || 35 || {{САД}} || 201 cm || крило
|-----
|Шевлик Рендолф || 29 || {{САД}} || 208 cm || крило
|-----
|[[Рејџон Рондо]] || 27 || {{САД}} || 185 cm || плејмејкер
|-----
|Џеред Салинџер || 21 || {{САД}} || 206 cm || крило
|-----
|[[Џејсон Тери]] || 35 || {{САД}} || 188 cm || бек шутер
|-----
|Ди Џеј Вајт|| 26 || {{САД}} || 206 cm || крило
|-----
|Крис Вилкокс || 30 || {{САД}} || 208 cm || крилен центар
|-----
|Теренс Вилијамс || 25 || {{САД}} || 198 cm || бек/крило
|-----
|}
 
== Наводи ==