Разлика помеѓу преработките на „Гавијал“

Додадени 18 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
| species = '''''G. gangeticus'''''
| binomial = ''Gavialis gangeticus''
| binomial_authority = ([[JohannЈохан FriedrichФридрих GmelinГмелин|Gmelin]], 1789)
| range_map = Gavialis gangeticus Distribution.png
}}
 
'''Гавијал''' ([[науч.]] ''Gavialis gangeticus'') познат и под името '''Индиски гавијал''' или '''гариал''' е еден од двата преживеани видови од фамилијата [[Гавијаловидни|Gavialidaeгавијаловидни]], во која спаѓаат [[крокодиловидни]] рептили до долги остри муцки. Спаѓа во групата на [[критично загрозен вид|критично загрозени видови]]. Гавијалот е второ најдолго крокодиловидно животно после [[морски крокодил|морскиот крокодил]] <ref name="ufl">[http://www.flmnh.ufl.edu/cnhc/csp_ggan.htm Crocodilian species - Gharial]</ref>.
== Еволуција ==