Разлика помеѓу преработките на „Ломбардија“

Додадени 4.765 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: '''Ломбардија''' е еден од дваесетте региони во Италија. Се наоѓа во северниот д...)
 
{{Infobox Region of Italy
'''Ломбардија''' е еден од дваесетте [[регион]]и во [[Италија]]. Се наоѓа во [[север]]ниот дел на [[држава]]та, зафаќа површина од 23.844 километри квадратни и има 9,8 милиони жители. Се граничи со [[Пиедмонт]], [[Емилија Ромања]], [[Венето]] и на север со [[Швајцарија]]. [[Главен град]] е [[Милано]].
|Name = Ломбардија
|Italian_name = Lombardia
|region_coa = Flag of Lombardy square.svg
|coa_size = 60px
|map = Lombardy in Italy.svg
|flag = Flag of Lombardy.svg
|flag_link =
|capital = Милано
|area = 23844
|area_percent = 7.9
|population = 9749593
|population_demonym = Ломбардијци
|pop_percent = 16.2
|pop_ref =
|pop_date = 30-10-2012
|provinces =
|GDP = 318.4<ref>{{цитирана веб страница|url=http://epp.eurostat.ec.europa.eu/tgm/table.do?tab=table&init=1&language=en&pcode=tgs00003&plugin=1|title=Евростат - Табели, Графикони и Карти|publisher=Epp.eurostat.ec.europa.eu|date=12 август 2011|accessdate=16 септември 2011}}</ref>
|GDP_year = 2009
|GDP_percent =
|GDP_per_capita = 33,500<ref name="GDP">[http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=STAT/11/28&type=HTML EUROPA – Press Releases – Regional GDP per inhabitant in 2008 GDP per inhabitant ranged from 28% of the EU27 average in Severozapaden in Bulgaria to 343% in Inner London]</ref>
|GDP_cap_year = 2008
|GDP_cap_rank =
|Website = [http://www.regione.lombardia.it/ www.regione.lombardia.it]
|leader_title = Претседател
|leader = [[Роберто Марони]]
|leader_party = Северна лига
|ruling_party1 =
|ruling_party2 =
|NUTS = ITC
|iso region =
}}
 
'''Ломбардија''' ({{lang-it|Lombardia}}, [[Ломбардиски јазик|Западноломбардиски]]: ''Lumbardìa'', [[Ломбаридски јазик|Источноломбардиски]]: ''Lombardia'') е еден од 20. [[региони на Италија]]. Главен град е [[Милано]]. Шестина од населението на Италија живее во Ломбардија и околу една петтина од БДП на Италија се произведува во регионот, правејќи го најнаселен и најбогат регион во државата и еден од најбогатите во цела Европа.<ref>{{цитирана веб страница|url=http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=STAT/09/23&format=HTML&aged=0&language=EN&guiLanguage=en|title=EUROPA – Press Releases – Regional GDP per inhabitant in the EU27, GDP per inhabitant in 2006 ranged from 25% of the EU27 average in Nord-Est in Romania to 336% in Inner London|work=Europa (web portal)|date=19 февруари 2009|accessdate=10 мај 2010}}</ref> Главни туристички одредишта во регионот се историските, културните и уметничките градби во Милано (кој е второто туристичко одредиште во Италија),<ref>{{цитирана веб страница|url=http://www.euromonitor.com/_Euromonitor_Internationals_Top_City_Destinations_Ranking|title=Euromonitor Internationals Top City Destinations Ranking > Euromonitor archive|publisher=Euromonitor|date=12 декември 2008|accessdate=10 мај 2010}}</ref> [[Бреша]], [[Мантова]], [[Павија]], [[Комо]], [[Кремона]], [[Бергамо]], [[Сондрио]], [[Леко]], [[Лоди]], [[Варезе]], [[Монца]] и езерата [[Гарда (езеро)|Гарда]], [[Комо (езеро)|Комо]], [[Маџоре (езеро)|Маџоре]] и [[Изео (езеро)|Изео]].
 
Официјален јазик, како и во цела [[Италија]], е италијанскиот. Традиционални локални јазици се различни дијалекти на [[Ломбардиски јазик|ломбардискиот]] јазик (западно- и источноломбардиски), како и некои дијалекти [[Емилијански јазик|емилијанскиот]] јазик, говорени во некои делови на покраините [[Покраина Мантова|Мантова]], [[Покраина Павија|Павија]] и [[Покраина Кремона|Кремона]]. Според [[Национален статистички институт на Италија|Истат]], скоро 27% од Ломбардијците ги говорат и италијанскиот и ломбардискиот јазик; 9,1% само ломбардискиот, а 57,6% само италијанскиот.<ref>[http://www.istat.it/salastampa/comunicati/non_calendario/20070420_00/testointegrale.pdf La lingua italiana, i dialetti e le lingue stranieri]</ref>
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
{{Ризница-врска|Lombardy}}
 
{{Региони во Италија}}
 
[[Категорија:Ломбардија| ]]
[[Категорија:Региони во Италија]]
[[Категорија:Вински региони во Италија]]
 
{{Link FA|lmo}}
{{Link GA|it}}