Разлика помеѓу преработките на „Чикаго Булс“

Додадени 2.564 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 57 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q128109 (translate me))
{{НБА тим
'''Чикаго Булс''' се професионален кошаркарски тим со седиште во [[Чикаго]], [[Илиноис]], кои играат во [[Централна дивизија (НБА)|Централната Дивизија]] ([[Источна конференција (НБА)|Источна конференција]]) во Националната Кошаркарска Асоцијација ([[НБА]]). Тимот е основан 1966 година. Своите натпревари ги играат во United Centar. Тимот e познат по династијата од 1990-тите, која освои шест титули во последните осум години со два три-peats. Во сите шест титули беа предводени од [[Мајкл Џордан]], [[Скоти Пипен]], и тренерот [[Фил Џексон]]. Првите три титули во тимот беа вклучени и [[Бил Картрајт]], [[Хорас Грант]], [[Џон Паксон]] и Б-џеј Армстронг, додека другите три титули во тимот беа и [[Лук Лонгли]], [[Стив Кер]], [[Рон Харпер]], [[Тони Кукоч]] и [[Денис Родман]]. Биковите во текот на 1995-1996 сезона остварија рекордни 72 натпвревари и се единствениот тим во историјата на [[НБА]] кој победил 70+ натпревари во една сезона. Во текот на 1990-тите, Булси помогнаа да се прошири популарноста на [[НБА]] низ целиот свет. [[НБА]] финалето во 1998, последната титула на Булси беше најгледано [[НБА финале]] на сите времиња. Биковите никогаш не изгубиле [[НБА финале]] во сите нивни шест финални настапи. Со освоени 6 [[НБА]] титули, Булси се трети на листата на тимови со најмногу титули зад [[Бостон Селтикс]] и [[Лос Анџелес Лејкерс]].
| боја1 = white
| боја2 = #C41E3A
| име = Чикаго Булс
| лого = Chicago Bulls logo.svg
| imagesize = 120px
| конференција = [[Источна Конференција НБА|Западна Конференција]]
| дивизија = [[Централна дивизија (НБА)|Централна дивизија]]
| основан = 1966
| историја = '''Чикаго Булс''' <br /> (1966–''сегашност'')
| арена = Јунајтед Центар
| град = [[Чикаго]], [[Илиноис]]
| бои = {{Color box|#C41E3A}} {{Color box|black}} {{Color box|white}}
| сопственик = Џери Раинздорф
| генерален менаџер = Гар Форман
| тренер = Том Тибодо
| Шампиони = '''6''' ([[1991]], [[1992]], [[1993]], [[1996]], [[1997]], [[1998]])
| конф титули = '''6''' ([[1991]], [[1992]], [[1993]], [[1996]], [[1997]], [[1998]])
| див титули = '''9''' ([[1991]], [[1992]], [[1993]], [[1996]], [[1997]], [[1998]], [[2011]], [[2012]])
| пен бро = '''4''' ([[Џери Слоан|4]], [[Боб Лав|10]], [[Мајкл Џордан|23]], [[Скоти Пипен|33]])
| веб-страница = bulls
| д_тело = D4001F
| д_шаблон_т = _basket_in_white
| д_шорц = D4001F
| д_шаблон_ш = _blanksidesandhems
| г_тело = D4001F
| г_шаблон_т = _basket_with_white
| г_шорц = D4001F
| г_шаблон_ш = _whitesidesandhems
}}
'''Чикаго Булс''' се професионален кошаркарски тим со седиште во [[Чикаго]], [[Илиноис]], кои играат во [[Централна дивизија (НБА)|Централната Дивизија]] ([[Источна конференција (НБА)|Источна конференција]]) во Националната Кошаркарска Асоцијација ([[НБА]]). Тимот е основан 1966 година. Своите натпревари ги играат во United Centar. Тимот e познат по династијата од 1990-тите, која освои шест титули во последните осум години со два три-peats. Во сите шест титули беа предводени од [[Мајкл Џордан]], [[Скоти Пипен]], и тренерот [[Фил Џексон]]. Првите три титули во тимот беа вклучени и [[Бил Картрајт]], [[Хорас Грант]], [[Џон Паксон]] и Б-џеј Армстронг, додека другите три титули во тимот беа и [[Лук Лонгли]], [[Стив Кер]], [[Рон Харпер]], [[Тони Кукоч]] и [[Денис Родман]]. Биковите во текот на 1995-1996 сезона остварија рекордни 72 натпвревари и се единствениот тим во историјата на [[НБА]] кој победил 70+ натпревари во една сезона. Во текот на 1990-тите, Булси помогнаа да се прошири популарноста на [[НБА]] низ целиот свет. [[НБА]] финалето во 1998, последната титула на Булси беше најгледано [[НБА финале]] на сите времиња. Биковите никогаш не изгубиле [[НБА финале]] во сите нивни шест финални настапи. Со освоени 6 [[НБА]] титули, Булси се трети на листата на тимови со најмногу титули зад [[Бостон Селтикс]] и [[Лос Анџелес Лејкерс]].<ref>[http://www.nba.com/history/toptenteams_index.html Top 10 Teams in NBA History], NBA.com, проверено на 10 мај, 2008.</ref>
 
ОД 2012 Чикаго Булс е третата највредна франшиза во [[НБА]] според [[Форбс]], која изнесува 600 милиони долари. Булси исто така заработиле 59.4 милиони долари во 2011 година што ги прави втора највредна франшиза во [[НБА]].<ref>{{cite news |url=http://www.forbes.com/nba-valuations/list/ |title=The Business of Basketball |accessdate=24 февруари, 2013 |work=Forbes }}</ref> [[Мајкл Џордан]] и [[Дерик Роуз]] се единствените играчи на Булс кои ја имаат освоено титулата [[Најкорисен играч на НБА|највреден играч на НБА]] додека играле за Чикаго Булс.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
{{commons category|Chicago Bulls}}
* {{NBATeam|Bulls}}
* [http://www.nba.com/bulls/history/Chicago_Bulls_History-24393-42.html History of the Chicago Bulls] (nba.com)
* [http://www.basketball-reference.com/teams/CHI/leaders_career.html Chicago Bulls career leaders] (basketball-reference.com)
* [http://www.sportsecyclopedia.com/nba/chicago/bulls.html Sports E-Cyclopedia]
 
{{Шаблон:НБА}}