Разлика помеѓу преработките на „Бугарска комунистичка партија“

изменета категоризација
с (Bot: Migrating 22 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q155000 (translate me))
(изменета категоризација)
'''Бугарската комунистичка партија (БКП)''' е политичка партија, која управувала со [[Народна Република Бугарија]] во периодот од [[1946]] до [[1990]] година. Основана е во [[1919]] година како наследник на [[Бугарска работничка социјалдемократска партија (тесни социјалисти)|БРСДП (т.с.)]] и го прифаќа името ''"БКП (тесни социјалисти)"''. Висок орган на БКП е конгресот. За раководство на политичката и организациската работа меѓу пленумите ЦК избира Политбиро и Секретаријат.
 
Основана е во [[1919]] година како наследник на [[Бугарска работничка социјалдемократска партија (тесни социјалисти)|БРСДП (т.с.)]] и го прифаќа името ''"БКП (тесни социјалисти)"''. Висок орган на БКП е конгресот. За раководство на политичката и организациската работа меѓу пленумите ЦК избира Политбиро и Секретаријат.
 
На [[3 април (настани)|3 април]] [[1990]] година вонредниот конгрес на БКП го менува името на партијата на Бугарска социјалистичка партија <ref>[http://www.omda.bg/bulg/news/party/BKP.html Българска комунистическа партия /БКП/]</ref>.
{{наводи}}
 
[[Категорија:Комунистичка партија на Бугарија| ]]
[[Категорија:Историја на Бугарија]]
1.130

уредувања