Разлика помеѓу преработките на „Штркови“

Додадени 78 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (нов клуч за подредување на Категорија:Штркови: " " со помош на HotCat)
с
| ordo = [[Штрковидни]]
| familia = '''Штркови'''
| familia_authority = [[JohnЏон EdwardЕдвард GrayГреј|Gray]], 1840
| subdivision_ranks = [[GeneraРод (биологија)|Родови]]
| subdivision =''[[Anastomus]]''<br />
''Ciconia''<br />
}}
 
'''Штрковите''' (''Ciconiidae'') се фамилија птици од [[ред (биологија)|редот]] на [[штрковидни]]те, големи, со долги нозе, долг врат и долг, цврст клун. Штрковите живеат во многу подрачја во светот, и на посуви места од блиските на нив [[чапји]], [[ибиси и лажичарки]].
 
==Опис==