Разлика помеѓу преработките на „Мила Кунис“

Додадени 33.796 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 78 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q37628 (translate me))
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Инфокутија за глумец
| bgcolour = silver
| name = Мила Кунис
| image =
| imagesize =
| caption =
| birthdate = {{роден на|14|август|1983}}
| location = {{flagicon|USA}}
| deathdate =
| height = 5' 10" (1.78 m)
| deathplace =
| birthname = Милена Марковна Кунис
}}
 
'''Милена МарконаМарковна Кунис''', професионално позната како Мика Кунис , ([[ родена на 14 август]], [[1983]] – година) е [[САД|американска]] [[филм]]ска [[актерка]] и уметник за имитирање на гласови.
 
Во 1991 година, на седум годишна возраст, со нејзиното семејство таа се преселила од Украина во Лос Анџелес. Откако била запишана на часови по глума, како активност после училиште, набргу некој менаџер и ги открил нејзините квалитети. Таа се појавила во неколку телевизиски серии и реклами, пред да ја добие нејзината прва значајна улога, речиси пред својот 15- ти роденден, глумејќи ја Џеки Буркхарт во телевизиската серија „Луди седумдесеттиˮ (ˮThat '70s Showˮ). Една година подоцна, и беше доделена улогата да го имитира гласот на Мег Грифин во анимираната серија „Семеен типˮ (ˮFamily Guyˮ).
== Надворешни врски ==
 
Нејзиниот пробив во филмска улога беше во 2008 година, глумејќи во улога на Рејчел Јансен во комедијата „Заборавајќи ја Сара Маршалˮ (ˮForgetting Sarah Marshallˮ). Нејзините последователни филмски улоги се : Мона Сакс, во филмот „Макс Пејнˮ (ˮMax Payneˮ), Солара, во филмот „Книгата на Елиˮ (ˮ The Book of Eliˮ) , Џејми, во филмот „Пријатели со привилегииˮ (ˮFriends with Benefitsˮ) и како Лори, во комедијата „Тедˮ (ˮTedˮ). Нејзиниот успех во улогата како Лили во „Црниот Лебедˮ (ˮBlack Swanˮ) стекна светски признанија, вклучувајќи го и добивњето на наградата „Награда Марсело Мастроианиˮ (ˮPremio Marcello Mastroianniˮ), за најдобар млад актер или актерка на „67- Меѓународен филмски фестивал во венецијаˮ (ˮ67th Venice Internacional Film Festivalˮ) , и номинации за „Наградата на Златен Глобусˮ (ˮGolden Globe Awardsˮ), за најдобра споредна женска улога и наградата на „Актерите од Филмското Платноˮ (ˮScreen Actors Guild Awardsˮ) за најдобра изведба и најдобра женска споредна улога.
* {{imdb name|id=0005109|name=Мила Кунис}}
 
Кунис на возраст од 18 години, со актерот Маколи Куклин, започнува врска која траела осум години.
{{DEFAULTSORT:Кунис, Мила}}
 
 
[[Категорија:Американски глумци]]
==Младост==
[[Категорија:Живи луѓе]]
Кунис е родена во Чернивци, во УССР (Украинската Советска Социјалистичка Република) ( денешна Украина). Нејзината мајка Елвира , е наставник по физика која работи во аптека, а нејзиниот татко, Марк Кунис, е машински инженер кој работи како таксист. Мила Кунис има брат, Мајкл, кој е шест години постар од неа. Во 2011 година, таа изјавила дека нејзините родители имаат „ прекрасни работни местаˮ, и дека семејството е „многу среќноˮ и „не се сиромашниˮ, што одлучиле да го ја напуштат УССР бидејќи увиделе дека таму „нема иднинаˮ за Кунис и нејзиниот брат. Во 1991 година, кога таа била седум години, со 250 долари нејзиното семејство се преселило во Лос Анџелес, Калифорнија. „Тоа беше се што си овозможивме да го земеме со нас. Моите родители се откажаа од добри работни места и дипломи, кои не беа преносливи. Во Њујорк пристигнавме во средата а до петокот сабајлето, јас и брат ми бевме на училиште во Лос Анџелес.ˮ
 
Семејството Кунис е Еврејско и го навеле антисемитизмот во поранешниот Советски Сојуз, како една од причините што нејзиното семејство се преселило во САД. Таа изјавила дека нејзините родители „ го воздигнале Еврејското колку што можелеˮ иако таа религија била потисната во Советскиот Сојуз.
На нејзиниот втор ден во Лос Анџелес, Кунис се запишала во „Основното училиште Роусвудˮ (ˮRosewood Elementary Schoolˮ), незнаејќи ни еден збор на англиски. Подоцна, таа се сетила: „во второ одделение бев сосема незаинтересирана,и немав никаков спомен од тој период. За тоа секогаш им зборував на мајка ми и баба ми. Тоа беше затоа што секој ден плачев. Не ја разбирав културата. Не ги разбирав ни луѓето. Не го разбирав јазикот. За да влезам во колеџот, мојата прва реченица од мојот есеј беше : Замислете да бидете слепи и глуви на возраст од седум години. Така се чувствував кога се преселив во САД.ˮ
 
===Школување===
Во ЛосАнџелес, таа беше пратена во средното училиште „Хаберт Хоув Банкрофтˮ (ˮHubert Howe Bancroft Middle Schoolˮ). За време на снимањето на телевизиската серија „Луди седумдесеттиˮ (ˮThat '70s Showˮ),таа имала домашен учител скоро сите години кога одела во средно училиште. Кога не одела на снимање, посетувала предавања во гимназијата „Фаирфаксˮ (ˮFairfax High Schoolˮ) , каде што дипломирала во 2001 година. Таа кратко посетувала предавања на КУЛА „Калифорниски Универзитет, Лос Анџелесˮ (ˮUCLA University of California, Los Angelesˮ) и Универзитетот „Лојола Меримунтˮ (ˮLoyola Marymount Universityˮ) во Лос Анџелес.
 
==Кариера==
 
На возраст од девет години после школувањето во Студиото „Беверли Хилсˮ (ˮBeverly Hills Studiosˮ) Кунис , во согласност од нејзиниот татко, се запишала на часови по глума, каде што се запознава со Сузан Кертис, која потоа станува нејзин менаџер. На нејзината прва аудиција, таа ја добива улогата за рекламата „Барбиˮ (ˮBarbieˮ). После кратко време, таа рекламира повеќе производи на „Лиза Франкˮ (ˮLisa Frankˮ). Нејзините први телевизиски улоги се во 1994 година, прв пат појавувајќи се во серијата „Денови од нашите животиˮ (ˮDays of Our Livesˮ), а неколку месеци подоцна го глуми нејзиното прво, од двете појавувања во серијата „Спасители на плажаˮ (ˮBaywatchˮ). Таа имала, не толку значајна улога во серијата „Седмо небоˮ (ˮ7-th Heavenˮ) и споредна улога во филмовите: „Дедо Мраз со мускулиˮ (ˮSanta with Musclesˮ), „Душо ние сме смалениˮ (ˮHoney We Shrunk Ourselvesˮ) и во филмот на Анџелина Џоли, „Џијаˮ (ˮGiaˮ), како младата девојка Џија Каранџи.
 
На возраст од 10 години, на аудиција е одбиена за улога во филмот „Моли, замисли желбаˮ (ˮMake a Wish, Mollyˮ), каде што станува збор за руско-еврејска девојка која се сели во Америка. Наместо тоа, и се доделува споредна улога во филмот „Девојката од Мексикоˮ (ˮMexican girlˮ).
Во 1998 година, доделена и беше доделена улогата на Џеки Буркхарт,во комедијата ˮThat '70s Showˮ. На аудицијата се барало сите да имаат најмалку 18 години ; во тоа време Кунис имала 14 години, на кастинг директорите им рекла дека ќе полни 18 години , но не кажала кога.Иако на крајот тие сватиле што сакала да каже, продуцентите сеуште мислеле дека на Кунис најдобро и прилега улогата. Серијата ˮThat '70s Showˮ се емитува низ осум сезони. Кунис во 1999 година освојува две последователни награди за Најуспешна млада актерка во Комедиските ТВ серии и во 2000 година, награда за нејзините изведбени карактерисики.
 
 
Во 1999 година, Кунис ја заменува Лејси Шаберт во улогата Мег Григин во анимираната комедија „Семеен типˮ (ˮFamily Guyˮ), направена од Сет Макфарлајн за телевизискиот канал „Фоксˮ( ˮFoxˮ). Кунис после аудициите ја добила улогата со мала изменување на ликот, до одреден степен поради нејзината изведбени карактеристики во комедијата „Луди седумдесеттиˮ (ˮThat '70s Showˮ). После првата аудиција, Макфарлајн пак ја повикал Кунис, подучувајќи ја побавно да зборува, а после тоа и кажал да дојде друг пат и пак да се изразува. По докажувањето дека таа го совладала говорот, Макфарлајн ја вработил. „Она што Мила Кунис придонесе, беше речиси најсоодветно поради нејзиниот глас. Трвдам дека Лејси ја заврши работата одлично, но имаше нешто во Мила – нешто многу природно. Таа имаше 15 години кога почна да синхронизира, така што слушавте 15 годишно девојче. Често пати со анимацијата, возрасни актери зборуваат како тинејџери и тие секогаш звучат како што звучат гласовите кога ќе станеме рано наутро во сабота. Повремено звучат и како да се форсираат.Таа има многу природни одлики во улогата на Мег, и направивме одлична работа во врска со таа улога ˮ
 
Кунис беше номинирана за наградата „Ениˮ во категоријата за имитирање на глас, во Анимирана телевизиска продукција во 2007 година. Таа исто така го изговара гласот на Мег во видео играта „Семеен типˮ (ˮFamily Guy Video Game!ˮ). Во оваа улога, Кунис го опишала својот глас како „жртвеното јагнеˮ.
 
 
===Филмска работа===
Во 2001 година, се појавува во филмот „Го преболивˮ(ˮGet Over Itˮ).Таа постигнува успех во 2002 година, со главна улога во хоророт „Америански психопат 2ˮ (ˮAmerican Psycho 2ˮ), заедно со ДВД издание (дигитален видео-диск) ˮDVDˮ( A high-density videodisc), заедно со Вилијам Шатнер, како продолжение на хоророт „Американски психопатˮ (ˮAmerican Psychoˮ), од 2000 година . Филмот „Американски психопат 2ˮ (ˮAmerican Psycho 2ˮ) беше остро критикуван, а подоцна, а во текот на филмот и Кунис изразила срам. Во 2004 година, Кунис ја имала главната улога во филмот „Венчавката на Тони и Тинаˮ (ˮTony n' Tina's Weddingˮ). Иако филмот е снимен во 2004 година, не бил прикажан во театар се до 2007 година. На повеќето критичари не им се допаднал филмот, кој собрал 25% потврда дека е така, на интернет страницата „Ротен Томејтосˮ (ˮRotten Tomatoesˮ).Интернет страницата„ ДВД токˮ (ˮDVD talkˮ) заклучила дека: фановите би биле позадовлни, преправајќи се дека филмот никогаш не се случил.
 
Во 2005 година, како главни улоги со Јон Хедер, се појавуваат во филмот „Возбудливиот Мекелистерˮ(ˮMoving McAllisterˮ), кој не бил објавен во театар, се до 2007 година. Филмот главно добил лоши критики, и во театар бил прикажан само две недели. Таа достигнува успех и со филмот „После сексотˮ (ˮAfter Sexˮ), како главни улоги заедно со Зое Салдана, која исто така се појавува во филмот „Го преболивˮ( ˮGet Over Itˮ). Во Октомври 2006 година, Кунис започнува со снимање на филмот „Полигон за обукаˮ (ˮBoot Campˮ) ( со оригинален наслов ˮStraight Edgeˮ). Филмот не беше прикажан во театрите во САД, но беше прикажан во ДВД издание (ˮDVDˮ, дигителен видео-диск) на 25 Август, 2009 година.
 
[[File:Mila Kunis 2008.jpg|thumb|upright|Kunis at the premiere of ''[[Max Payne (film)|Max Payne]]'' in 2008]]
 
Кунис како Рејчел Јансен ја има главната улога во комедијата „Заборавајќи ја Сара Маршалˮ (ˮForgetting Sarah Marshallˮ) во 2008 годинанапишан од страна на Џад Апатов.После неуспешната аудиција за филмот „Загреанˮ (ˮKnocked Upˮ), улогата која ја добива од неа бара многу труд. Филмот освоил позитивни критики, и беше комерцијален успех, заработувајќи 105 милиони долари ширум светот. Изведбените карактеристики на Кунис биле добро прифатени; Џо Моргенштерн во списанието „Вол Стрит Џурналˮ (ˮThe Wall Street Journalˮ) ја пофали нејзината „природна убавина и на нејзината енергија кон која се насочуваˮ, додека Џејмс Берардинели таа е „умешна со нејзините изведби и го разбира концептот за комично чувство за ритамˮ. Таа беше номинирана за награда на „Избор на тинејџерˮ(ˮTeen Choice Awardˮ). Во едно итервју, Кунис му се заблагодарува на Апатов за тоа што и помогнал да ја прошири својата кариера уште од серијата „Луди седумдесеттиˮ (ˮThat '70s Showˮ).
 
Во 2008 година, Кунис ја игра улогата на убиец, Мона Сакс, заедно со Марк Валберг во акциониот филм „Макс Пејнˮ (ˮMax Payneˮ), базиран на истоимената видео игра. За нејзината улога Кунис имала обуки за пушки, боксирање и боречки вештини. Филмот „Макс Пејнˮ (ˮMax Payneˮ) беше релативно успешен, заработувајќи 85 милиони долари ширум светот, но, Кунис беше критикувана од страна на неколку критичари за несоодветна улога. Тревис Естволд во весникот „Боис Виклиˮ (ˮBoise Weeklyˮ), напишал дека улогата е „ужасно несоодветна, на некој начин недоразвиена, како криминалец кој смешно црцориˮ. Директорот Џон Мур штоја избра Кунис се бранеше, кажувајќи: „Мила не стаписа сите нас... Таа не беше јасен избор, туку само добро и стоеше таа улога. Нас ни требаше некој кој ќе биде не само луда жена или подлога на Макс; нам ни требаше некој кој ќе биде таков лик да си го спроведува својот дневен ред. Јас мислам дека тоа кај Мила беше елиминираноˮ. Таа за нејзината улога во тој филм беше номинирана и за друга награда на „Избор на тинејџерˮ (ˮTeen Choice Awardˮ).
 
===Тековна 2009 година===
 
Во 2009 година, Кунис се појавува во комедијата „Екстрактˮ (ˮExtractˮ) заедно со Бен Афлек и Џејсон Бејтман. Филмот главно доби позитивни критики, и заработи $ 10.8 милиони долари. Иако имаше критички став во однос на самиот филм, Роџер Еберт напиша дека „со нејзината улога таа со уверливост и да вика можеше да слушне се околу себе.ˮ Режисерот Мајк Џаџ ја коментираше онаа улога на Кунис од која бил изненаден, а тоа било нејзината способност да даде препораки до анимираниот филм „Обдиениˮ (ˮRejectedˮ). Џаџ рекол: „Како што е убава Мила, можеш да веруваш дека таа би ги вкрстила патиштата заедно со тебе во реалниот светˮ. Гледајќи ја Кунис како глуми во филмот „Заборавајќи ја Сара Маршалˮ(ˮForgetting Sarah Marshallˮ), Џаџ сакал да и ја даде улогата Синди во филмот „Екстрактˮ( ˮCindy in Extractˮ): „Си реков само „Лелеˮ, девојкава е совршена.ˮ А таа навистина го сакаше тоа, што беше извонредно. „Кунис рекла, „Јас сум голем фан на Мајк Џаџ уште од неговата комедија „Канцеларијаˮ ˮOffice Spaceˮ, па си реков, ` Во ред, ова е многу лесна одлука.`На нив им реков дека ќе направам се што е потребно за да бидам во таа филмска продукција-како на пример слуугување или да речеме, глумење.
 
[[File:Mila Kunis by Gage Skidmore.jpg|left|Kunis on a ''[[Family Guy]]'' panel at the [[San Diego Comic-Con International|San Diego Comic-Con]] in 2009|thumb]]
 
Во 2010 година, заедно со Дензел Вашингтон таа глумеше во акциониот филм „Книгата на Елиˮ( ˮThe Book of Eliˮ). Иако филмот доби разни критики, тој помина добро низ билетарниците, со заработка од $ 157 милиони долари насекаде низ светот. Филмскиот критичар Ричард Ропер ја пофали изведбата на Кунис, нарекувајќи го тоа „квалитетна и прецизна изведбаˮ. Неколку други критики беа исто така позитивни, вклучувајќи ги оние од списанието „Боксофисˮ (ˮBoxofficeˮ) на критичарот Пит Хамонд, кој напиша дека „таа е совршена кога се избира главна женска улогаˮ. Дури и критичарите на кои не им се допадна филмот ја пофалија нејзината изведба, како на пример Џејмс Берардинели, кој напиша дека „барањата за таа улога можеа да се видат кај Кунис, што можеби е изненадувачки дека таа дотогаш се вбројувала во не толку значајни улогиˮ, а критичарот Колин Коверт на интернет страницата „Стар Трибјунˮ (ˮStar Tribuneˮ) напиша дека таа „создаде искра и донесе степен на одлучност на нејзината улога, развивајќи независен женски лик на кој ретко ќе му биде потребна помош за понатамошно справување со улогите. Другите критичари како на пример Клаудија Пуиг од интернет страницата „САД Тудејˮ( ˮUSA Todayˮ) чувствувала дека Кунис има несоодветна улога, и не само тоа „таа изгледала како да излегла од „Реј Банˮ (ˮRay-Banˮ) рекламитеˮ. Кунис добила и друга награда на„ Избор на тинејџерˮ (ˮTeen Choice Awardˮ) номинирана за нејзините филмски изведби. Кунис исто така ја имаше споредната улога во комедијата „Безумен состанокˮ(ˮDate Nightˮ) во 2010 година, каде што главни улоги беа Тина Феи и Стив Карел. Таа доби неколку позитивни критики за нејзината изведба. Мајкл Филипс од интернет страницата „Чикаго Трибјунˮ(ˮChicago Tribuneˮ) заклучил дека изведбата на Кунис заедно со Џејмс Франко помогнало да се сними филмот и „придонело за понатамошни позитивни дејствувањаˮ.
 
Кунис беше номинирана за повеќе награди, вклучувајќи ја нејзината прва награда на „Златен глобусˮ (ˮGolden Globeˮ), за филмот „Црниот лебедˮ (ˮBlack Swanˮ) во 2010 година. Таа глумеше балерина заедно со Натали Портман како главна улога. Режисерот Дарен Арнофски и ја дал улогата на Кунис врз основа на нејзината изведба во филмот „Заборавајќи ја Сара Маршалˮ( ˮForgetting Sarah Marshallˮ), и по препорака од главната улога и блискиот пријател Натали Портман. Кунис имала обуки кои вклучуваа кардиоваскуларни вежби, храна со 1200 калории на ден (таа изгубила 20 килограми за време на снимањето на филмот), и часови по балет, 4 часа дневно, седум дена во неделата. За време на снимањето таа се здобила со неколку повреди, истегнат лигамент и изместување во рамото. Филмот „Црниот Лебедˮ (ˮBlack Swanˮ) од критичарите, добил широки признанија и бил номиниран за пет награди на „Награди на академијатаˮ (ˮAcademy Awardsˮ), вклучувајќи ја наградата „Оскар за најдобар филмˮ (ˮBest Pictureˮ). Во САД и Канада, филмот заработи преку 106.9 милиони долари, додека ширум светот заработи преку 329 милиони долари. Критиките за изведбата на Кунис, биле позитивни, исто како што Кирк Хоникат на интернет страницата изјавил дека, „Кунис е одлична алтернатива за Портман, исто така еластична и мрачна но насмеана и самодоверлива, додека Порман е со широко отворени очи, полни со страв. Гај Ложа во интернет страницата „Ин Контеншнˮ (ˮIn Contentionˮ) исто така ја пофали Кунис, кажувајќи, „супер е тоа што Кунис има засипнат глас, остроумно гледајќи и отсликувајќи ја нејзината главна улога на таков начин што ние сме толку несигурни како наивноста на Нинаˮ. Изведбата на Кунис и донесе награда на „Марсело Мастроианиˮ (ˮMarcello Mastroianni Awardˮ) за најуспешен млад актер или актерка на 67-от интернационален филмски фестивал во Венеција, и ја заслужи наградата „Златен глобусˮ (ˮGolden Globeˮ) и на номинации на „Актери од филмското платноˮ (ˮScreen Actors Guild Awardˮ) за наградата „Најдобра споредна улогаˮ(ˮBest Supporting Actressˮ). На 37-от годишен фестивал „Сатурнˮ (ˮSaturn Awardsˮ), за нејзината изведба ја добила наградата „Најобра споредна улогаˮ(ˮBest Supporting Actressˮ).
 
Кунис заедно со Џастин Тимберлејк глумеше во романтичната комедија „Пријатели со привилегииˮ (ˮFriends with Benefitsˮ). Режисерот Вил Глук изјавил дека приказната ја измислиле заедно со Куник и Тимберлејк. Филмот „Пријатели со привилегииˮ (ˮFriends with Benefitsˮ) постигна успех ширум светот во билетарниците, со заработка преку 149 милиони долари, и главни примиле позитивни критики, со пофалби дека меѓу Кунис и Тимберлејк постоела „хемијаˮ. На интернет страницата „Њујорк Тајмсˮ (ˮThe New York Timesˮ) Махола Даргис напишала дека „Госпоѓица Кунис брзо докажала дека таа е дар која што романтичните комедии ги прави конвенционални: и нејзината енергија е толку освежувачка и широко распространета, а нејзиното присуство е толку живо на екранотˮ. До денес, најголемиот успех, Мила Кунис го постигнува заедно со Марг Валберг во филмот „Тедˮ (ˮTedˮ) во 2012 година. Филмот е напишан и режиран од Макфарлајн, создавачот на „Семеен типˮ (ˮFamily Guyˮ). Кунис во филмот ја глуми девојката на Велберг. Кога Макфарлајн за прв пат го смислил проектот тој сметал дека Кунис е премногу млада за да ја има таа улога. Сепак, филмот остана да се прави неколку години и кога конечно беше подготвен да почне да се снима, неговиот последен збор бил Кунис да ја добие таа улога. Главно филмот „Тедˮ (ˮTedˮ), доби позитивни критики и исто така беше комерцијален успех, со заработка од $ 549 милиони долари ширум светот. Дру Меквени на интернет страницата „Хитфиксˮ (ˮHitFixˮ) напипа дека Кунис: „има некоја нежна грациозност за таа улога, што многу лесно може да биде таа „наметлива девојкаˮ.
 
Во 2013 година Кунис ја глумеше Теодора, најмлдата од трите вештерки, заедно со Џејмс Франко во филмот „Големиот и моќен Озˮ (ˮOz the Great and Powerfulˮ). Во филмот, Кунис се огледувала на актерката Маргарет Хамилтон, од филмот „Злобната вештерка од Западˮ (ˮWicked Witch of the Westˮ) од 1939 година. Филмот и изведбата на Кунис, добил разни критики. Ким Њуман во спиасанието „Емпајр Магазинˮ (ˮEmpire Magazineˮ) напишала дека Кунис:„ шеташе наоколу почестена, исто како колебливата вештерка Теодора, чие што скршено срце носи друга, неочекувана длабочина на сето ова претставено во 3D (три-димензионална форма). Спротивно на тоа, Тод Мекарти на интернет страницата „Холивуд Репортерˮ( ˮThe Hollywood Reporterˮ) го основал ставот дека изведбата на Кунис е толку нестабилна како и нејзиниот лик и се чинеше дека таа била во состојба не неизвесност.
Исто така филмот што треба да се издаде во 2013 година е филмот „Крвави врскиˮ (ˮBlood Tiesˮ) со Кунис, Клајв Овен. Били Крудап и Марион Котијар како главни улоги. Кунис, исто така глумеше и во комедијата „Најбесниот Господин во Бруклинˮ (ˮТhe Angriest Man in Brooklynˮ), заедно со Робин Вилиамс и Питер Динклиџ, и таа исто така се придружи да глуми во филмот „Трета личностˮ (ˮThird Personˮ) режиран од Пол Хагис, заедно со Лиам Нисон, Оливија Вајлд и Џејмс Франко како главни улоги. Во 2014 година Кунис заедно со Ченинг Тетјум, ќе бидат во главните улоги во нејзиниот прв научно-фантастичен филм „Искачувајќи се на Јупитерˮ( ˮJupiter Ascendingˮ). Филмот е режиран од Лана Вачовски, а ќе биде издаден на 25 Јули, 2014 година.
3

уредувања