Разлика помеѓу преработките на „Crazy Little Thing Called Love“

Додадени 2 бајти ,  пред 7 години
с
корекција на испуштена буква
с (корекција на испуштена буква)
}}
 
„'''Crazy Little Thing Called Love'''“ е песна на рок групата [[Квин]]. Песната ја напишал [[Фреди Меркјури]] во 1979 година и се наоѓа на нивниот албум ''[[The Game (албум на Квин)|The Game]]'' во 1980 година и исто така се појавува на компилацискиот албум на бендот, ''[[Greatest Hits]]''. Песната го достигнала второто место на табелата на синглови во Велика Британија во 1979 година и станала број еден хит на [[Билборд Хот 100]] во САД на 23 февруари 1980 годиагодина, задржувајќи се таму непрекинато четири недели. Таа била на врвот на табелата за музички синглови во Австралија седум недели.
 
Бидејќи ја компонирал „Crazy Little Thing Called Love“ на гитара, Меркјури додека настапувал во живо свирел ритам гитара, што било прв пат да свири гитара на коцерт. Квин ја свиреле песната во живо меѓу 1979 и 1986 година, а изведба на песната во живо е снимена на албумите ''[[Queen Rock Montreal]]'' и ''[[Queen at Wembley]]''. Откако била издадена песната била преработувана од голем број артисти. Песната била отсвирена во живо на 20 април 1992 година за време на концертот во чест на Фреди Меркјури, изведена од [[Роберт Плант]] заедно со Квин. Стилот на песната бил опишан од авторот Карл Корјат како [[рокабили]] во неговата книга насловена како „The Bass Player Book“ во 1999 година.
93

уредувања