Разлика помеѓу преработките на „Валкан танц“

Додадени 52 бајти ,  пред 7 години
с
корекции и дополнувања
с (месеците се корегирани со мала буква)
с (корекции и дополнувања)
'''''Валкан танц''''' ([[англиски]]: '''''Dirty Dancing''''') е американски романтичен филм од 1987 година. Напишан од Еленор Бергстејн и во режија на Емил Ардолино, во филмот како главни улоги се појавуваат Патрик Свејзи и Џенифер Греј, како и Синтија Роудс и Џери Орбах. Приказната е драма за созревање, која го прикажува созревањето на една тинејџерка преку врска со инструктор по танц на кој таа налетува за време на семејниот летен одмор.
 
Првично, ниско-буџетен филм од нова продуцентска компанија, Great American Films Limited Partnership, и без големи звездиѕвезди (освен легендата на Бродвеј Џери Орбах во споредна улога), Валкан танц станaл огромен хит во билетарниците. До 2009 година заработил над 214 милиони долари ширум светот. Тој е првиот филм кој се продал во повеќе од милион копии како домашно видео, а саундтракот за Валкан танц вродил два мулти-платинести албуми и многу синглови вклучувајќи го [[„(I've Had) The Time of My Life“]], кој ги освоил наградите Златен Глобус и наградата од Академијата за најдобра оригинална песна и Греми наградата за најдобар дует.
Филмот во 2004 година го иницира неговиотнегов римејк, „[[Dirty Dancing: Havana Nights]]“, како и негова театарска верзија која со својата изведба била распродадена во Австралија, Европа, Северна Америка, со планови да се појави и на Бродвеј. На 8 aвгуст 2011 година бил најавен римејк на „Валкан танц“ со Кени Ортега како режисер, кој претходно бил кореограф на оригиналниот филм. Сепак, на 8 jуни 2012 година, Лајонсгејт објавиле дека го одложуваат римејкот. Наведувајќи го доделувањето на улогите како причина, римејкот е тргнат од распоредот на студиото за и одложен за снимање најранонајкасно до 2014 година и бил закажан да се издаде во јули 2013 година.
 
 
93

уредувања