Разлика помеѓу преработките на „Дармштатиум“

Додадени 972 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
с (Bjankuloski06 ја премести страницата Дармштадтиум на Дармштатиум)
'''Дармаштадиум''' (Ds, лат. darmstadtium), до [[16 август]] [[2003]] [[година]] го носел името [[унунилиум]] (Uun), кога на [[42 генерално собрание на IUPAC]] во [[Отава]] е дадено новото име - Дармаштадиум.<ref>Housecroft C. E., Sharpe A. G. (2008). Inorganic Chemistry (3rd ed.). Prentice Hall. ISBN 978-0131755536.</ref> Дармаштадиумот е [[преоден метал]].<ref>Parkes, G.D. & Phil, D. (1973). Melorova moderna neorganska hemija. Beograd: Naučna knjiga.</ref> Името го добил според германскиот град Дармштат.
#пренасочување [[Дармштатиум]]
 
До сега се добиени само неколку негови атоми по пат на [[фузија]] на изотопите од [[олово]] и [[никел]].
 
== Извори ==
{{наводи}}
 
{{Периоден систем на елементите}}
 
[[Категорија:Хемиски елементи]]