Разлика помеѓу преработките на „Валкан танц“

Додадени 16 бајти ,  пред 7 години
с
корекции и дополнување
с (корекции и дополнувања)
с (корекции и дополнување)
}}
 
'''''Валкан танц''''' ([[англиски]]: '''''Dirty Dancing''''') е американски романтичен филм од 1987 година. Напишан од Еленор Бергстејн и во режија на Емил Ардолино, во филмот како главни улоги се појавуваат Патрик Свејзи и Џенифер Греј, како и Синтија РодосРоудс и Џери Орбах. Приказната е драма за созревање, која го прикажува созревањето на една тинејџерка преку врска со инструктор по танц на кој таа налетува за време на семејниот летен одмор.
 
Првично, ниско-буџетен филм од нова продуцентска компанија, Great American Films Limited Partnership, и без големи звезди (освен легендата на Бродвеј Џери Орбах во споредна улога), Валкан танц станaл огромен хит во билетарниците. До 2009 година заработил над 214 милиони долари ширум светот. Тој е првиот филм кој се продал во повеќе од милион копии како домашно видео, а саундтракот за Валкан танц вродил два мулти-платинести албуми и многу синглови вклучувајќи го [[„(I've Had) The Time of My Life“]], кој ги освоил наградите Златен Golden GlobeГлобус и наградата од Академијата за најдобра оригинална песна и Греми наградата за најдобар дует.
 
 
==Содржина==
Летото, 1963 година, 17-годишната Френсис “Бејби” Хаусман (Греј) од Њујорк заминува на годишен одмор со нејзиното богато семејство во Келерман, одмаралиште на планините Катски.Бејби планира да го посетува колеџот Маунт Холиоки да ја изучува економијата на неразвиените земји и подоцна да да влезе во мировните мисии.Таа е именувана по Френсис Перкинс,првата жена на кабинетот во САД.Нејзиниот татко,д-р Џејк Хаусмен (Орбах) е личен лекар на Макс Келерман (Џек Вестон) односно сопственикот на одмаралиштето. Бејби се заљубува во Џони Кесл (Свејзи) инструкторот по танц во одмаралиштето, одговорен на персоналот задолжен за забавата.
 
Додека му носи лубеница на Били (братучедот на Џони Кесл), Бејби е поканета на една од тајните забави на персоналот по работното време и го набљудува „валканиот танц“ (т.е. Мамбото) за прв пат. Таа е заинтригирана од валканиот танц и добива краток импровизиран час. Подоцна, Бејби открива дека партнерката на Џони Пени Џонсон (Родес) е бремена од Роби Гулд (Макс Кантор), келнер кој е женкар и кој се забавува (и кој ја изневерува) сестрата на Бејби, Лиза. Бејби дознава дека Роби не планира да направи ништо во врска со бременоста (како што тој вели некои луѓе бројат/сметаат, некои не) па Бејби обезбедува пари од нејзиниот татко за да го плати нелегален абортус на Пени. Џејк се согласува да и ги даде парите на Пени и покрај нејзината таинственост во врска со тоа за што ќе бидат искористени заради довербата која Џејк секогаш ја имал во неа. Во нејзините обиди да помогне, Бејби исто така станува замена-танчер на Пени за важна изведба на Шелдрјек, блиско одмаралиште каде што Џони и Пени настапуваат годишно.
93

уредувања