Разлика помеѓу преработките на „Crazy Little Thing Called Love“

Одземени 30 бајти ,  пред 8 години
с
корекции и дополнување
с
с (корекции и дополнување)
}}
 
„'''Crazy Little Thing Called Love'''“ е песна на рок групата [[Квин]]. Песната ја напишал [[Фреди Меркјури]] во 1979 година и се наоѓа на нивниот албум ''[[The Game (албум на Квин)|The Game]]'' во 1980 година и исто така се појавува на компилацискиот албум на бендот, ''[[Greatest Hits]]''. Песната го достигнала второто место на табелаталистата на синглови во Велика Британија во 1979 година и станала број еден хит на [[Билборд Хот 100]] во САД на 23 февруари 1980 годиа, задржувајќи се таму непрекинато четири недели. Таа била на врвот на листата табелата зана музички синглови во Австралија седум недели.
 
Бидејќи ја компонирал „Crazy Little Thing Called Love“ на гитара, Меркјури додека настапувал во живо свирел ритам гитара, што било прв пат да свири гитара на коцерт. Квин ја свиреле песната во живо меѓу 1979 и 1986 година, а изведба на песната во живо е снимена на албумите ''[[Queen Rock Montreal]]'' и ''[[Queen at Wembley]]''. Откако била издадена, песната била преработувана од голем број артисти. Песната била отсвирена во живо на 20 априлАприл 1992 година за време на концертот во чест на Фреди Меркјури, изведена од [[Роберт Плант]] заедно со Квин. Стилот на песната бил опишан од авторот Карл Корјат како [[рокабили]] во неговата книга насловена како „The Bass Player Book“ во 1999 година.
 
==Композиција==
Како што Фреди Меркјури соопштил во весникот [[Melody Maker]] на 2 мајМај 1981 година, тој ја компонирал „Crazy Little Thing Called Love“ на гитара за пет до десет минути.
 
{{Цитат|„Crazy Little Thing Called Love“ ми одзема пет до десет минути. Го сторив тоа на гитарата, на која незнам баш добро да свирам, но тоа се покажа како добра работа бидејќи бев ограничен, знаејќи само неколку акорди. Тоа е добра стега бидејќи едоставно морав да пишувам во теснитесна рамкирамка. Неможев да користам премногу акорди и поради тоа ограничување напишав добра песна, мислам.|Фреди Меркјури}}
 
Песната била напишана во чест на [[Елвис Присли]] од страна на Меркјури. Тапанарот на Квин, [[Роџер Тејлор]] во едно интервју, додал дека Меркјури ја напишал за десет минути додека се излежувал во бањата во хотелот Баернрихтчер Хоф во [[Минхен]] за време на една од нивните долги минхенски снимања.
Набргу откако ја напишал, Меркјури ја однел во студиото и им ја пуштил на Роџер Тејлор и [[Џон Дикон]]. Тројцата заедно со нивниот продуцент Мек ја снимиле во музичкото студио во Минхен. Целата песна наводно била снимена за помалку од половина час (иако Мек вели дека биле шест часа).
 
Бидејќи Меркјури „Crazy Little Thing Called Love“ ја напишал на гитара и бидејќи ја свирел ритам гитарата на снимката, за прв пат дотогаш свирел на гитара и на концерти, како на пример на ''[[LiveЛајв AidЕид]]'' концертот на стадионот [[Вембли]] во Лондон во 1985 година.
 
== ВидеоМузичко записвидео ==
Музичкото видео за песната било снимено во Септември 1979 година во студиото Трилион во режија на [[Денис де Валанс]] кое вклучувало четири танчерки и „под од раце“. Променета верзија од оригиналот која вклучувала други агли, сцени на отворено и снимки од зад сцената била искористена на „[[Days Of Our Lives]]“ ДВД-то и Блу-реј изданијата со висока резолуција.
 
== Екипа ==
== Музички персонал ==
*[[Фреди Меркјури]] – главен вокал , ритам гитара, придружен вокал, плескање со раце
*[[Брајан Меј]] – главна гитара, плескање со раце
 
== Издавање на песната ==
Песната „Crazy Little Thing Called Love“ го достигнала второто место на Британската табелалиста зана синглови во 1979 година и станала првиот број еден хит на бендот во САД задржувајќи се на врвот на [[Билборд Хот 100]] четири недели. Песната исто така била и на врвот на листите на австралиската АРИА непрекинати седум недели од 1 Март до 12 Април 1980 година. Некои копии содржат и Б-страна со песната „[[Spread Your Wings]]“ во живо.
 
==Верзијата на Двајт Јоакам==
Американскиот пејач на кантри музика [[Двајт Јоакам]] вклучил преработка на песната на неговиот албум од 1999 година ''[[Last Chance for a Thousand Years: Dwight Yoakam's Greatest Hits from the 90's]]''. Преработката на Јоакам била издадена како сингл, завршувајќи на 12-тото место на табелаталистата зана кантри синглови во САД во 1999 година. Во времето на издавање на албумот, таа била искористена за телевизиска реклама за продавницата за облека [[ГАП]]. Музичкиот спот бил режиран од Јоакам.
 
== Наводи ==
93

уредувања