Разлика помеѓу преработките на „Брајан Меј“

Додадени 7 бајти ,  пред 7 години
с
Во вокалните хармонии на Квин составени од три дела, Меј обично го пеел понискиот придружен вокал. На некои од неговите песни, тој го пее главниот вокал, особено во првата строфа на „[[Who wants to live forever]]“, преминот на „[[I Want It All]]“ и темата од Флеш, и целосните главни вокали на „[[Some Day One Day]]“, „[[She Makes Me (Stormtrooper in Stilettoes)]]“, „[['39]]“, „[[Good Company]]“, „[[Long Away]]“, „[[All Dead, All Dead]]“, „[[Sleeping on the Sidewalk]]“, „[[Leaving Home Ain't Easy]]“ и „[[Sail Away Sweet Sister]]“.
 
Во текот на кариерата на Квин, Меј често пишувал песни за бендот и компонирал многу важни песни како светскиот хит „[[We Will Rock You]]“ како и „[[Tie Your Mother Down]]“, „Who Wants to Live Forever“, „[[Hammer to Fall]]“, „Save Me“, „Fat Bottomed Girls“ и „I Want It All“. Обично поголемиот број од песните на секој албум на Квин ги имаат напишано или [[Фреди Меркјури]] или Меј. По познатиот концерт ''[[LiveЛајв AidЕид]]'' во летото 1985 година, Меркјури ги побарал своите пријатели од бендот и им предложил да напишат заедно песна. Резултатот била песната „[[One vision]]“, која музички во основа била на Меј (документарецот „[[Магични години]]“ покажува како тој го смислил воведниот дел и основните гитарски рифови) и [[Роџер Тејлор]] кој го напишал текстот, заедно со Фреди Меркјури кој е повеќе продуцент и аранжер отколку својствен текстописец и [[Џон Дикон]] кој бил во главно отсутен.
 
За нивниот албум ''[[The Miracle]]'' издаден во 1989 година, бендот одлучил сите нивни песни да бидат препишани на целиот бенд без разлика кој бил главниот автор. Сепак, интервјуата и музичките анализи биле насочени да помогнат да се препознае придонесот на секој член од секоја песна. Меј ја компонирал „I Want It All“ за тој албум како и „Scandal“ (заснован на неговите лични проблеми со британскиот печат). За остатокот од албумот, тој не учествувал толку креативно иако помогнал во создавањето на основата на „[[Party]]“ и „[[Was It All Worth It]]“ (двете претежно на Меркјури) и го создал рифот на „[[Chinese Torture]]“.
93

уредувања