Разлика помеѓу преработките на „Клад“

Одземени 2 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 37 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q713623 (translate me))
с
 
===Клад и предок===
Кладот е [[монофилија|монофилетиченмонофилетски]] бидејќи содржи еден предок (што може да биде организам, [[популација (биологија)|популација]] или [[вид (биологија)|вид]]) и сите негови потомци. Поимот клад се однесува на групирањето на предокот заедно со неговите живи и/или изумрени потомци. Потомокот може да е теоретски (претпоставен) вид или фактички вид за кој се знае дека постоел.
 
===Начини на определба===