Разлика помеѓу преработките на „Кери Бредшо“

Додадени 244 бајти ,  пред 8 години
поправки, изменета категоризација
(Откажано уредувањето 3102716 на уредникот Kristinakostadinovska (разговор))
(поправки, изменета категоризација)
}}
 
'''Кери БрешоБредшо Престон'''<ref (подоцнаname="Carrie '''КериBradshaw БредшоPreston"> Омажена е за Џон Престон'''). </ref> е [[измислен лик]] и главен ликкарактер во [[драмата]] на телевизиската куќа [[HBO]] и [[комедијата на ситуација]] [["Сексот и Градот"]] како и серијата ''[["Дневниците на Кери"]]'' на телевизиската куќа [[CW]] каде главните улоги ги играат [[Сара Џесика Паркер]] и [[Ана Софија Роб]]. Таа е полу-автобиографски лик измислен од страна на [[Кендис Бушнел]], која ја објави книгата [["Сексот и Градот"]]“, а е базирана на колумните кои ги пишувала за [["Њујорк Обзервер"]]. Во серијата на телевизиската куќа "HBO"„HBO“, Бредшо е [[колумнист]] во еден Њујоршки весник, [[помодар]], а подоцна и независен писател за "Вог"„Вог“ и застапен автор. Нејзината колумна "Сексот„Сексот и Градот"Градот“ која излегува секоја седмица ги одредува насловите, приказните и коментарите за секоја епизода од серијата.
'''Carrie Bradshaw''' '''Preston'''<ref name="Carrie Bradshaw Preston"> She is married to John Preston aka "Mr. Big". </ref>
'''Кери Брешо''' (подоцна '''Кери Бредшо Престон''') е [[измислен лик]] и главен лик во [[драмата]] на телевизиската куќа [[HBO]] и [[комедијата на ситуација]] [["Сексот и Градот"]] како и серијата ''[["Дневниците на Кери"]]'' на телевизиската куќа [[CW]] каде главните улоги ги играат [[Сара Џесика Паркер]] и [[Ана Софија Роб]]. Таа е полу-автобиографски лик измислен од страна на [[Кендис Бушнел]], која ја објави книгата [["Сексот и Градот"]] а е базирана на колумните кои ги пишувала за [["Њујорк Обзервер"]]. Во серијата на телевизиската куќа "HBO", Бредшо е [[колумнист]] во еден Њујоршки весник, [[помодар]] а подоцна и независен писател за "Вог" и застапен автор. Нејзината колумна "Сексот и Градот" која излегува секоја седмица ги одредува насловите, приказните и коментарите за секоја епизода од серијата.
 
Во 2004 година, Бредшо се најде на листата за ''"најдобрите 100 филсмки ликови"'' на магазинот [["Браво"]]. Во 2009 година весникот ''[["The Guardian"]]'' ја нарече Бредшо "икона„икона на деценијата"деценијата“ наведувајќи дека и Кери Бредшо направила пресврт во културата и разбирањето на одредени прашања за жените како и вистинските пионери. Во 2010 година, пак, се најде како втора по ред, на листата на [["ТВ Водич"]] за "25„25 најславни телевизиски лица на сите времиња"времиња“. Котираше како 41ва41-ва личност на листата на "незаборавни„незаборавни женски телевизиски личности"личности“ на компанијата [["АОЛ"]]. Според [["Тв Водич"]] таа е најмодерното твТВ лице. Нејзината љубовна врска со [["Ѕверката"]] се најде на листата за "Најдобри„Најдобри филмски двојки на сите времиња"времиња“ на "Тв„Тв Водич"Водич“. Паркер за својата изведба доби [[Еми награди|Еми награда]], награда од [["Здружение на актери|Здружението на актери"]] како и [[Златен Глобус]].
Во февруари 2012 година бешебилп најавено дека [[Ана Софија Роб]] ќе ја игра улогата на младата Кери Бредшо во [[Тинејџерска ТВ серија|тинејџерската твТВ серија]] ''[["Дневниците на Кери"]]'', чиј претходник е серијата ''[[Сексот и Градот]]''.
 
== Главни информации и особини за ликот==
'' Книги''
* Сексот и градот (збирка од нејзините колумни)
* „MEN-hattan“
* MEN-hattan
* Животот на самецот
* Љубовни писма
* I„I do! Do I?
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
[[Категорија:Карактери од Сексот и Градот]]
2.148

уредувања