Разлика помеѓу преработките на „Кери Бредшо“

Одземен 441 бајт ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Infobox character | colour = #FFC0CB | Име = Кери Бредшо Престон | series = <!-- Sex and the City ...)
 
{{Infobox character
| colour = #FFC0CB
| Име name = КериCarrie БредшоBradshaw ПрестонPreston
| series = <!-- [[Sex and the City]] ''character <br>''[[The Carrie Diaries (TV series)|The Carrie Diaries]] -->
| image = [[File:Carrie Bradshaw opening credits.jpg|200px]]
| first = '''''[[Sex and the City]]''''': <br>"[[Sex and the City (SATC pilot)|Sex and the City]]" <br>(episode 1.01)<br>'''''[[The Carrie Diaries (TV series)|The Carrie Diaries]]''''': <br>"Pilot" <br>(episode 1.01)
| last = '''Original series''': <br>''[[Sex and the City 2]]''
| толкуваноportrayer од = [[СараSarah ЏесикаJessica ПаркерParker]] <br><small>(возраснаadult; [[Sex and the City|original series]])</small> <br>[[Ана СофијаAnnaSophia РобRobb]] <br><small>(тинејџеркаteenager; [[The Carrie Diaries (TV series)|prequel series]])</small>
| Споредcreator сценарио на = '''Character''' <br>[[КендисCandace БушнелBushnell]] <br>'''ЗаDeveloped телевискискатаfor куЌаTelevision''' <br>[[Darren Star]]
| Псевдонимиalias = КериCarrie БредшоBradshaw <br><small>(моминскоmaiden имеname)</small> <br>КериCarrie БредшоBradshaw ПрестонPreston <br><small>(венчаноmarried имеname)</small>
|Професија occupation = [[авторAuthor]] <br>[[колумнистNewspaper columnist]] <br><small>(за весникотfor ''The New York Star'')</small> <br>Writer писателat во[[Vogue списанието "Вог"(magazine)|''Vogue'' magazine]]
| Семејствоfamily = ТомTom БредшоBradshaw <br><small>(таткоfather)</small> <br>ГрејсGrace БредшоBradshaw <br><small>(мајкаmother; починатаdeceased)</small> <br>ДориDorrit БредшоBradshaw <br><small>(сестраsister)</small><br>БрејдиBrady ХобHobbes <br><small>(кумашинкаgodchild)</small><ref>Since season 5 episode 2</ref>
| сопругspouse = {{nowrap|[[Mr. Big (Sex and the City)|ЏонJohn ЏејмсJames "ЅверкатаMr. Big" ПрестонPreston]]}} <br><small>(сопругhusband)</small>
| деца children = /}}
}}
 
 
'''Carrie Bradshaw''' '''Preston'''<ref name="Carrie Bradshaw Preston"> She is married to John Preston aka "Mr. Big". </ref>
'''Кери Брешо''' (подоцна '''Кери Бредшо Престон''') е [[измислен лик]] и главен лик во [[драмата]] на телевизиската куќа [[HBO]] и [[комедијата на ситуација]] [["Сексот и Градот"]] како и серијата ''[["Дневниците на Кери"]]'' на телевизиската куќа [[CW]] каде главните улоги ги играат [[Сара Џесика Паркер]] и [[Ана Софија Роб]]. Таа е полу-автобиографски лик измислен од страна на [[Кендис Бушнел]], која ја објави книгата [["Сексот и Градот"]] а е базирана на колумните кои ги пишувала за [["Њујорк Обзервер"]]. Во серијата на телевизиската куќа "HBO", Бредшо е [[колумнист]] во еден Њујоршки весник, [[помодар]] а подоцна и независен писател за "Вог" и застапен автор. Нејзината колумна "Сексот и Градот" која излегува секоја седмица ги одредува насловите, приказните и коментарите за секоја епизода од серијата.
 
6

уредувања