Разлика помеѓу преработките на „Валкан танц“

Додадени 18 бајти ,  пред 7 години
с
корекции и дополнувања
с (корекции и дополнувања)
с (корекции и дополнувања)
}}
 
'''''Валкан танц''''' ([[англиски]]: '''''[[Dirty Dancing]]''''') е американски романтичен филм од 1987 година. Напишан од Еленор Бергстејн и во режија на Емил Ардолино, во филмот како главни улоги се појавуваат Патрик Свејзи и Џенифер Греј како и Синтија Родос и Џери Орбах. Приказната е драма за созревање, која го прикажува созревањето на една тинејџерка преку врска со инструктор по танц на кој таа налетува за време на семејниот летен одмор.
 
Првично, ниско-буџетен филм од нова продуцентска компанија, Great American Films Limited Partnership, и без големи звезди (освен легендата на Бродвеј Џери Орбах во споредна улога), Валкан танц станaл огромен хит во билетарниците. До 2009 година заработил над 214 милиони долари ширум светот. Тој е првиот филм кој се продал во повеќе од милион копии како домашно видео а саундтракот за Валкан танц вродил два мулти-платинести албуми и многу синглови вклучувајќи го [[„(I've Had) The Time of My Life“]] кој ги освоил наградите Golden Globe и наградата од Академијата за најдобра оригинална песна и Греми наградата за најдобар дует.
93

уредувања