Разлика помеѓу преработките на „Crazy Little Thing Called Love“

Одземени 29 бајти ,  пред 7 години
Како што Фреди Меркјури соопштил во весникот Melody Maker на 2 мај 1981 година, тој ја компонирал "Crazy Little Thing Called Love" на гитара за пет до десет минути.
 
{{quote|'Crazy Little Thing Called Love' ми одзема пет до десет минути. Го сторив тоа на гитарата, на која незнам баш добро да свирам, но тоа се покажа како добра работа бидејќи бев ограничен, знаејќи само неколку акорди. Тоа е добра стега бидејќи едоставно морав да пишувам во тесни рамки. Неможев да користам премногу акорди и поради тоа ограничување напишав добра песна, мислам“ мислам.|Freddie Mercury}}
 
Фреди Меркјури
 
Песната била напишана во чест на Елвис Присли од страна на Меркјури. Тапанарот на Квин, Роџер Тејлор во едно интервју, додал дека Меркјури ја напишал за десет минути додека се излежувал во бањата во хотелот Баернрихтчер Хоф во Минхен за време на една од нивните долги минхенски снимања.
Набргу откако ја напишал, Меркјури ја однел во студиото и им ја пуштил на Роџер Тејлор и Џон Дикон. Тројцата заедно со нивниот продуцент Мек ја снимиле во музичкото студио во Минхен. Целата песна наводно била снимена за помалку од половина час (иако Мек вели дека биле шест часа).
Бидејќи Меркјури "Crazy Little Thing Called Love“ ја напишал на гитара и бидејќи ја свирел ритам гитарата на снимката, за прв пат дотогаш свирел на гитара и на концерти, како на пример на Лајв Еид концертот на Вембли Стадионот во Лондон во 1985 година.
 
 
==Музички видео==
93

уредувања