Разлика помеѓу преработките на „Вино“

Додаден 1.111 бајт ,  пред 7 години
dopolnuvanje na voved
с
(dopolnuvanje na voved)
[[Податотека:White Wine Glas.jpg|200px|thumb|right|Чаша [[бело вино]]]]
 
'''Виното''' ({{lang-la|vinum}}, во генетивниот падеж — ''vino'') е [[алкохолен пијалак]] добиен со [[ферментација]] на грозјето, плод на [[растение]]то [[лоза]] (односно ''Vitis vinifera''). Во [[Европа]], според законските регулативи, виното е производ добиен исклучиво со целосна или делумна алкохолна ферментација на свежо грозје, изгмечено или не, или на шира од грозје<ref>Според Законот за вино на Република Македонија. Службен весник на РМ бр. 50</ref>. Трансформацијата на грозјето во вино се нарекува [[винификација]]. Науката за виното се нарекува [[енологија]]. Во некои други делови на светот, зборот вино може да се однесува и на алкохолен пијалок добиен од друг тип на овошје. Овие вина со едно име се нарекуваат [[овошни вина]], или пак носат име според плодот кој се користел за нивно добивање (пример, јаболково вино или вино од малини).
'''Виното''' ({{lang-la|vinum}}, во генетивниот падеж — ''vino'') е [[алкохолен пијалак]] што се добива со [[ферментација]] на [[грозје]] или сок од грозје. Пијалаците слични на виното може да се прават и од други овошја, цветови или зрна.
 
== Виното низ историјата ==
* [http://www.gwf.ge GWF (Georgian Wine Family)] - {{ge}} {{en}} {{ru}}
 
==Референци==
{{Reflist}}
 
{{Вина}}
1.224

уредувања