Разлика помеѓу преработките на „Предлошка:Вина“

Одземени 4 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
(грешки во некои букви)
с
{|
|-
|style="padding-left:5px;padding-right:15px;width:9%;" align="right"| '''ТиповиВински стилови:'''
|style="padding-left:5px;padding-right:100px;" colspan="2" align="center"| [[Вино|Црвено/Црно/Бело]] • [[Розе вино|Розе]] • [[Пенливо вино|Пенливо]] • [[Десертно вино|Десертно]] • [[Зајакнато вино|Зајакнато]] • [[Овошно вино|Овошно]] • [[Ледено вино|Ледено вино]]
|-
|style="background:#ccccff;padding-left:5px;padding-right:15px;" align="right"| '''Познати<br/>сорти:'''
|style="background:#ccccff;padding:5px;width:37%;" valign="top" align="center"|'''Бели'''<br> [[Албарињо]] • [[Виоње]] • [[Гевурцтраминер]] • [[МушкатМускат]] • [[Пино бело]] • [[Пино сиво|Пино&nbsp;сиво]] • [[Ризлинг]] • [[Семијон]] • [[Совињон бел]] • [[ШаненШенан бел]] • [[Шардоне]]
|style="background:#ccccff;padding:5px;width:51%;" align="center"|'''Црвени и црни'''<br>[[АљианикоАглианико]] • [[Барбера]] • [[Гамај]] • [[ГранашГренаш]] • [[Долчето]] • [[Каберне Франк]] • [[Каберне Совињон]] • [[Карменер]] • [[Малбек]] • [[Мерло]] • [[Небиоло]] • [[Пети Вердо|Пети&nbsp;Вердо]] • [[Дуриф|Пети Сира/Дуриф]] • [[Пино црн]] • [[Пинотаж]] • [[Санџовезе]] • [[Темпранијо]] • [[Зинфандел]] • [[Шираз (грозје)|Шираз]]
|-
|style="padding-left:5px;padding-right:15px;" align="right" | '''Регионални:'''
1.224

уредувања