Разлика помеѓу преработките на „Средночешки крај“

Одземени 370 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Geobox Region
<!-- *** Name section *** -->
| part_label =
| part_count = 12
| part = Бенешов Дистрикт
| part1 = Бероун Дистрикт
| part2 = Кладино Дистрикт
| part3 = Колин Дистрикт
| part4 = Кутна Гора Дистрикт
| part5 = Мелник Дистрикт
| part6 = Млада Болеслав Дистрикт
| part7 = Нимбурк Дистрикт
| part8 = Источнопрашки Дистрикт
| part9 = Западнопрашки Дистрикт
| part10 = Прибрам ДистриктПшибрам
| part11 = Роковник Дистрикт
<!-- *** Geography *** -->
| area = 11014
 
 
'''Средночешкиот крај''' ({{lang-cz|Středočeský kraj}}), или '''Централна Бохемија''', екрај административна едниница ({{lang-cz|kraj}}) наво [[Чешката Република]], сместенасместен во централниотсредишниот дел на историската област [[Чешка (историска област)|Чешка]]. Административен центар е главниот град [[Прага]], кој е во средиштетосредината на самиот регион.
 
== Надворешни врски ==
 
* [http://www.kr-stredocesky.cz/home.asp?lang=en Официјално мрежно местоПортал]
* [http://www.czech.cz/index.php?section=1&menu=5&action=text&id=149 Статистики за регионоткрајот]
 
[[Податотека:Central_Bohemia_districts.png|thumb|лево|250px|ДистриктитеОкрузите на Средночешкиот крај]]
 
{{clear}}
 
[[Категорија:Средночешки крај| ]]
[[Категорија:РегиониКраеви наво Чешка]]