Разлика помеѓу преработките на „Средночешки крај“

Додадени 16 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с
 
 
'''Средночешкиот крај''' ({{lang-cz|Středočeský kraj}}), или '''Централна Бохемија''', е административна едниница ({{lang-cz|kraj}}) на [[Чешката Република]], сместена во централниот дел на историскиотисториската регионобласт [[БохемијаЧешка (историска област)|Чешка]]. Административен центар е чешкиот главенглавниот град [[Прага]] ({{lang-cz|Praha}}), кој е во срцетосредиштето на самиот регион.
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.czech.cz/index.php?section=1&menu=5&action=text&id=149 Статистики за регионот]
 
[[Податотека:Central_Bohemia_districts.png|thumb|лево|250px|Дистриктите на ЦентралнаСредночешкиот Бохемијакрај]]
 
{{clear}}