Разлика помеѓу преработките на „Валкан танц“

Додадени 87 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
{{Infobox film
| name = Валкан Танц
| image = Http://ia.media-imdb.com/images/M/MV5BMTI1OTQwNTM1MV5BMl5BanBnXkFtZTYwMzgyOTU5. V1 SY317 CR8,0,214,317 .jpg
| image = Dirty Dancing.jpg
| border = yes
| caption = ФилмскиотФилмски постер
| director = [[Емил Ардолино]]
| producer = [[Линда Готлиб]]
}}
 
'''''Валкан танц''''' е американски романтичен филм од 1987 година. Напишан од Еленор Бергштајн и во режија на Емил Ардолино,во филмот како главни улоги се појавуваат Патрик Свејзи и Џенифер Греј како и Синтија Родос и Џери Орбах. Приказната е драма за созревање, која го прикажува созревањето на една тинејџерка преку врска со инструктор по танц на кој таа налетува за време на семејниот летен одмор.
 
Првично, ниско-буџетен филм од нова продуцентска компанија, Great American Films Limited Partnership, и без големи звезди (освен легендата на Бродвеј Џери Орбах во споредна улога), Валкан танц станaл огромен хит во билетарниците. До 2009 година заработил над 214 милиони долари ширум светот.Тој е првиот филм кој се продал во повеќе од милион копии како домашно видео а саундтракот за Валкан танц вродил два мулти-платинести албуми и многу синглови вклучувајќи го"(I've Had) The Time of My Life" кој ги освоил наградите Golden Globe и наградата од Академијата за најдобра оригинална песна и Греми наградата за најдобар дует.
93

уредувања