Кашлица: Разлика помеѓу преработките

Додадени 38 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
 
[[File:Pertussis.jpg|мини|десно|300п|Мало дете кое има магарешка кашлица]]
[[File:Suchý kašel 2011-03-10 06-15.ogg|thumb|мини|децно|300п|кашлица]]
 
'''Кашлицата''' ({{lang-latla|tussis}}) е ненадеен и најчесто повторлив рефлекс кој помага при расчистување на дишните патишта од секрети , иритации , туѓи честици и [[микроб]]и. Кашлањето се состои од 3 фази : вдишување , засилено издишување со одреден звук и силно ослободување на [[воздух]] од [[бели дробови|белите дробови]] проследено со отворено [[грло]] и со карактеристичен звук . Кашлањето може да биде предизвикано и своеволно. Постојаното кашлање најчесто претставува симптом на [[болест]]. Многу [[Вирус|вируси]] и [[бактерии]] имаат огромна корист при нивното размножување . Тие го првоцираат домаќинот да кашла , при што се шират болести и кај други домаќини. Најчесто , кашлицата се предизвикува од воспаление на респираторниот тракт, но може да биде предизвикана и од закашлување, [[пушење]] , [[загадување на воздухот]], [[астма]], гастроезофагијален рефлукс , горно-назален слуз , [[хроничен бронхитис|хроничен бронхит]], [[белодробен тумор|пулмонарни тумори]], срцева инсуфиенција и лекови како што се конвертираниот ензим- ангиотензин. Лекувањето треба да биде цел за да престане болеста. На пр. откажување од [[пушење]] или намалување на ангиотензинските лекови. Некои луѓе можат да се загрижат за сриозни болести , а осигурањето може да ги утеши. Најчесто препишувани лекови за смирување на кашлица се коиденот или декстрометорфенот , но тие се создадаени за само повремено смирување. Другите лекувања се наменети за воспаление на воздушните патишта или за да се создаде слузно искашлување. Бидејќи кашлањето е природно одбрамбен рефлекс , смирувањето на кашлицата може да има и несакани дејствија, особено кога кашлицата е продуктивна.
 
==Класификација==
 
===Психогенична кашлица===
 
 
[[Психогеничната кашлица]] ( '''псевдоастма''' ) можеби не предизвикува физички проблеми , но затоа таа предизвика психолошки и емоционални проблеми. Сепак, прво треба да се утврди дека нема други [[Болест|болести]] , за на крај да се дојде до дијагнозата на психогеничната кашлица. Таа е повеќе застапена кај децата отколку кај возрасните. Во посебните случаи психогеничната кашлица може да се развие кај [[дете|детето]] чиј брат или сестра биле хронично болни.
==Кашлицата кај другите животни==
 
Кај [[Кучиња|кучињата] , [[кучешка кашлица|кучешката кашлица]] или трахеобронхитот се предизвикува од вирусна инфекција.
 
[[Категорија:Рефлекси]]
[[Категорија:Медицина]]
[[Категорија:Болести]]