Разлика помеѓу преработките на „Црква Света Софија (Софија)“

нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 8 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q602853 (translate me))
{{See also|Света Софија (појаснување)}}
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Infobox religious building
|building_name=Црква Света Софија<br /> Църква „Света София“
|materials=
}}
'''Црквата Света Софија''' ([[бугарски јазик|бугарски]] : ''Църква „Света София“ '') е [[црква|христијански храм]] којакој се наоѓа во [[Софија]], [[Бугарија]] и е во склопот на [[Бугарска Православна Црква|Бугарската православна црква]]. Оваа црква е една од најстарите во градот изградена во [[4 век]]. Во [[14 век]], по самата [[црква]] било именувано и името на градот [[Софија]]. Во време на [[Османлиска империја|Османлиската империја]] била претворена во [[џамија]].
 
== Историја ==
'''Црквата Света Софија''' ([[бугарски јазик|бугарски]] : ''Църква „Света София“ '') е [[црква]] која се наоѓа во [[Софија]], [[Бугарија]] и е во склопот на [[Бугарска Православна Црква|Бугарската православна црква]]. Оваа црква е една од најстарите во градот изградена во [[4 век]]. Во [[14 век]], по самата [[црква]] било именувано и името на градот [[Софија]]. Во време на [[Османлиска империја|Османлиската империја]] била претворена во [[џамија]].
 
Црквата е изградена врз темелите на неколку стари цркви од времето на римскиот град [[Сердика]], уништени од страна на Готите и Хуните. Во [[2 век]] на ова место имало римски театар, a во наредните векови биле изградени неколку храма.
{{DEFAULTSORT:Софија}}
{{Никулец за црква}}
 
[[Категорија:Цркви во Софија]]